0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W celach poprawy relacji z kontrahentami zdarza się, że przedsiębiorcy decydują się na wręczanie prezentów, czyli bezpłatne przekazywanie towaru. Zjawisko to jest powszechnie znane i stosowane, dlatego też nowe regulacje w związku ze SLIM VAT-em wprowadzą zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości.

SLIM VAT – zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości

Nieodpłatne przekazanie towaru podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego towaru lub jego części składowych. 

Jednak wyjątkiem od tej reguły, który wiąże się z brakiem jakichkolwiek ewidencji, jest nieodpłatne przekazanie towaru o małej wartości, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z prowadzoną działalnością. 

Za wartość graniczną należy przyjąć tu 10 zł, które stanowi jednostkową cenę nabycia (lub koszt wytworzenia). 

Zgodnie z nowym projektem SLIM VAT nastąpi zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości z 10 zł na 20 zł. Oznacza to, że podatnicy będą mieli obowiązek zapłaty podatku VAT dopiero w momencie, gdy wartość prezentu dla kontrahenta przekroczy 20 zł (jeżeli od jego nabycia, importu lub wytworzenia przysługiwało prawo do odliczenia VAT).

SLIM VAT jest projektem, który wprowadza między innymi uproszczenia dla podatników. Szczegółowe informacje znajdują się w artykule: SLIM VAT – na czym ma polegać unowocześnienie rozliczeń VAT?

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów