0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym - zmiany w VAT od 2021 roku

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym to jedna z najistotniejszych zmian, jakie ma wprowadzić nowy projekt ustawy Ministerstwa Finansów określany jako SLIM VAT, którego wdrożenie planowane jest na początek 2021 roku. Sprawdźmy, jak będą działać wspólne kursy walut!

Jakie zmiany wprowadza SLIM VAT?

SLIM VAT ma być nowoczesnym, prostym podatkiem, który ułatwi zarówno małym, jak i dużym firmom pracę w zakresie finansowo-księgowym oraz pozwoli zaoszczędzić cenny czas. Ma za zadanie przede wszystkim uprościć przepisy dotyczące rozliczeń podatku VAT poprzez wprowadzenie czterech głównych obszarów zmian:

  • proste fakturowanie,

  • korzyści finansowe,

  • ułatwienia dla eksporterów,

  • wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym.

Wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym

Podatnicy nie będą już musieli stosować oddzielnych kursów przeliczeniowych dla podatku VAT i PIT. Dzięki ułatwieniu, które wprowadza projekt SLIM VAT, możliwe będzie przyjęcie jednego kursu przeliczeniowego zarówno dla celów podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług. Chodzi przede wszystkim o zaoszczędzenie czasu, jaki podatnicy muszą poświęcić na ustalenie odrębnych kursów przeliczeniowych, w przypadku gdy dla jednej transakcji konieczne jest zastosowanie kursów z różnych dni. 

W uzasadnieniu możemy przeczytać, że: „[…] dodanie w art. 31a ustawy proponowanych rozwiązań oznacza uproszczenie dla podatników zasad stosowania kursów do przeliczenia podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej. 

Nowe rozwiązanie będzie wprowadzone na zasadzie dobrowolności. Podatnik będzie mógł przyjąć do określenia podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej przeliczenie na złote zgodnie z zasadami przeliczania przychodu wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym, obowiązującymi tego podatnika na potrzeby rozliczania dla danej transakcji”.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów