0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kto może otrzymać 1000 zł na wakacje od państwa?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W wyniku pandemii wiele branż przeżywa aktualnie spory kryzys. Jedną z najbardziej dotkniętych obecną sytuacją jest branża turystyczna. Rząd chcąc wspomóc ten sektor, przedstawił pomysł tzw. bonu turystycznego. Okazuje się jednak, że nie każdy będzie mógł z niego skorzystać. Kto zatem dostanie 1000 zł na wakacje? Odpowiedź poniżej.

Komu będzie przysługiwał bon turystyczny?

Na ten moment jedyną grupą uprawnioną do otrzymania bonu turystycznego będą osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że 1000 zł na wakacje nie dostanie obecnie zleceniobiorca czy wykonawca. Dopłata nie będzie również przysługiwać samemu przedsiębiorcy. Z takiego rozwiązania nie skorzystają też wszyscy pracownicy, ponieważ jednym z warunków jest limit przychodów odpowiadający kwocie przeciętnego wynagrodzenia. To oznacza, że otrzymają go jedynie ci zatrudnieni, których pensja nie będzie wyższa niż około 5200 zł.

Czy bon turystyczny w całości sfinansuje państwo?

Założenie nowego programu może wprowadzać w błąd pracodawców, ponieważ w rzeczywistości państwo nie finansuje całej kwoty. Wyjaśniła to Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz:

„Tak jak w wielu zakładach pracy pracownicy dostają w okolicach świąt bony od swoich pracodawców, tak my w podobnej strukturze chcemy, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom. Nie będziemy sięgać do kieszeni pracodawców, bo ten rok nie jest rokiem na to, żeby zmuszać pracodawców do wzmożonych wydatków, dlatego w tym roku taki bon będzie w 90% sfinansowany z budżetu państwa, 10% to będzie wkład własny pracodawcy”.

Oznacza to, że 900 zł dopłaci pracownikowi państwo, ale pozostałe 100 zł byłoby finansowane z kieszeni pracodawcy.

Zgodnie z zapowiedziami bon turystyczny nie będzie świadczeniem jednorazowym –  program ma być kontynuowany również w kolejnych latach, jednak z każdym rokiem udział państwa w finansowaniu wypoczynku pracowników będzie się zmniejszał.

W jakim czasie wykorzystać 1000 zł na wakacje?

Pracownik po otrzymaniu dopłaty do wakacji z programu 1000 plus powinien wykorzystać bon w ciągu 2 lat. Istotne jest przy tym to, że bon będzie można wykorzystać jedynie na terenie Polski. Pieniądze, jakie otrzyma pracownik, będzie można przeznaczyć na noclegi w hotelach czy pensjonatach. Dodatkowo zapłacimy nimi prawdopodobnie za atrakcje turystyczne, jak muzea czy galerie, i za przewodników.

Pomysł wprowadzenia bonu turystycznego jest bardzo obiecujący i faktycznie może wspomóc branżę turystyczną. Każdy pracownik na pewno ucieszy się również z możliwości skorzystania z dopłaty 1000 zł na wakacje, szczególnie po tak trudnym czasie. Czekamy na więcej szczegółów projektu – rozwiązanie może bowiem być dostępne już w połowie tego roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów