0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kto otrzyma bon turystyczny?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm ustawę wprowadzającą nowe świadczenie dla rodzin z dziećmi – bon turystyczny. Na jakich zasadach można skorzystać z tego świadczenia? Kto będzie je przyznawał?

Dla kogo bon turystyczny? 

Zgodnie z szacunkami z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci. Będzie on przyznawany na dziecko, na które przysługuje:

  • świadczenie wychowawcze
  • lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. 

Nowe świadczenie ma być wypłacane w wysokości 500 zł. Natomiast w przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje bon na dwukrotnie wyższą kwotę, czyli 1000 zł.

Bon turystyczny przyznawany jest w wysokości 500 zł, a dla dzieci niepełnosprawnych jest to kwota 1000 zł.
Co ważne, bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Za co można zapłacić bonem?

Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Istotne jest to, że usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon. Za jego pomocą można opłacić także pobyt dziecka na kolonii czy obozach.

Usługi, za które zapłacono bonem, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które został on przyznany.

Na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej zostanie opublikowane lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu. Znajdować się będą na niej podmioty, które zarejestrują się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS. Należy także pamiętać, że bon turystyczny jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie można wymienić go na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Bon turystyczny jest ważny do 31 marca 2022 r.

Wniosek o bon turystyczny

Rodzice nie będą musieli składać wniosków o przyznanie bonu. Na podstawie danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prawo do jego otrzymania będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Rodzice, których dziecko otrzyma bon, będą musieli go aktywować. Aby to zrobić, konieczne będzie zalogowanie w systemie PUE ZUS. Na PUE w sekcji „Ogólne” w panelu bocznym ma powstać zakładka dla osób korzystających z bonu, gdzie konieczne będzie potwierdzenie poprawności danych albo dokonanie aktualizacji dotyczących adresu poczty elektronicznej i numer telefonu. Istotne jest to, aby dane zawarte na PUE były poprawne, ponieważ bony w formie unikalnego 16-cyfrowego numeru będą przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na platformie PUE.

Co ciekawe, płatności bonem mają być realizowane na podstawie komunikacji SMS. Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, konieczne będzie pokazanie specjalnego numeru przypisanego do bonu, a następnie przekazanie jednorazowego kodu autoryzacyjnego otrzymanego SMS-em.

Bon turystyczny to forma wsparcia dla rodzin z dziećmi w dobie trudnej sytuacji spowodowanej przez pandemię COVID-19. Z pewnością dzięki dodatkowemu dofinansowaniu wiele dzieci będzie mogło skorzystać z wakacyjnego wypoczynku. Jednak należy pamiętać, że to także jedna z form wsparcia dla branży turystycznej, która przez epidemię poniosła duże straty.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów