0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przygotuj się na Brexit!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wielka Brytania oficjalnie przestała być członkiem Unii Europejskiej. Co oznacza brexit i jakie będzie miał skutki dla przedsiębiorców? Odpowiadamy!

Brexit, czyli wyjście z Wielkiej Brytanii z UE

24 stycznia 2020 roku podpisana została umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Pięć dni później tj. 29 stycznia Parlament Europejski wyraził zgodę na jej zawarcie, a 30 stycznia zgodę na podpisanie umowy wyraziła także Rada.

Wielka Brytania jako państwo trzecie i co teraz?

Wejście w życie umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie oznaczać, że Wielka Brytania będzie traktowana jako państwo trzecie, czyli transakcje z danym krajem nie będą rozliczane w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Jednak przedsiębiorcy nie muszą się na razie tym martwić, ponieważ wraz z wejściem w życie umowy o wystąpieniu wejdą także przepisy przejściowe, aby zarówno obywatele jak i przedsiębiorcy mieli czas na przystosowanie się do zmian. Oznacza to, że do tego czasu Wielka Brytania będzie nadal stosować prawo Unii. Przepisy przejściowe będą trwać do 31 grudnia 2020 roku, ale okres ten może ulec wydłużeniu do roku lub dwóch lat.

Do 31 grudnia 2020 roku transakcje zawierane z firmami w Wielkiej Brytanii nadal będą rozliczane w ramach UE.

Szczegółowe informacje związane ze skutkami Brexitu oraz relacjach Wielkiej Brytanii z UE w okresie przejściowym zostały opisane na stronie rządowej: https://www.brexit.gov.pl/2020/02/01/wielka-brytania-opusci-ue-31-stycznia-2020-roku/

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów