0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Brexit a umowa handlu po okresie przejściowym - co się zmieni?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Duża część przedsiębiorców dokonuje transakcji z kontrahentami z Wielkiej Brytanii. Aktualnie, do 31 grudnia 2020 roku, po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE trwa okres przejściowy, w którym Wielka Brytania traktowana jest jako kraj członkowski UE, a umowa handlowa pomiędzy Londynem a Brukselą jest niezakończona. W takiej sytuacji przedsiębiorstwa zawierające transakcje z Wielką Brytanią muszą mieć świadomość, że od 1 stycznia 2021 roku nastąpią zmiany w handlu.

Brexit a umowa handlu po okresie przejściowym

10–11 grudnia 2020 roku ma się odbyć szczyt unijny, na którym jednym z tematów będzie brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z UE, a właściwie zawierane porozumienie między UE a Wielką Brytanią.

Jak przyznała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: „To są bardzo ważne dni, jeśli chodzi o negocjacje ze Zjednoczonym Królestwem, ale szczerze mówiąc, nie mogę dziś powiedzieć, czy na koniec tych negocjacji będziemy mieć porozumienie”.
Pod względem obrotów Wielka Brytania jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Polski. Dlatego też obecna sytuacja, w której przedsiębiorcy nie mają jeszcze określonych przepisów, jest trudna, ponieważ do chwili obecnej umowa handlowa nie została jeszcze zawarta.
Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki stwierdza, że: „Niezależnie od tego, czy umowa będzie, czy nie, nowe zasady wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku i w ten czy inny sposób będą dotyczyć każdej firmy”.
Jeżeli nie dojdzie do porozumienia w umowie o wolnym handlu, wówczas zostaną zastosowane przepisy dotyczące eksportu i importu z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej. W takim przypadku najbardziej ucierpią polscy przedsiębiorcy, którzy handlują produktami rolno-spożywczymi, ponieważ Polska jest jednym z głównych eksporterów żywności do UK.

W związku z powyższym przedsiębiorcy muszą na bieżąco kontrolować zmiany, jakie zostaną wprowadzone od nowego roku. Powinni być także przygotowani na wszelkie warianty.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów