0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Brexit - co oznacza okres przejściowy dla przedsiębiorców

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Z dniem 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania prawdopodobnie przestanie należeć do Unii Europejskiej. Od tego dnia nastąpi okres przejściowy, który potrwa do końca roku 2020. W okresie przejściowym zasady handlu pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami Unii Europejskiej w tym Polski pozostaną bez zmian. Jaki wpływ będzie miał brexit w okresie przejściowym? Odpowiedź w artykule.

Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE

W chwili obecnej projektem ustawy z dnia 9 stycznia 2020 o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskie zajmuje się Izba Lordów, po czym jeżeli nie zostaną zgłoszone poprawki, ustawa ponownie zostanie przekazana Izbie Gmin. Ostatnim etapem procesu legislacyjnego w Wielkiej Brytanii jest zatwierdzenie ustawy przez królową.

Natomiast zawarcie umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE uzależnione jest od udzielonej zgody Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii. Głosowanie na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zaplanowane zostało na dzień 29 stycznia 2020 roku, przy czym nie ma przeciwwskazań do uzyskania zgody o wyjściu z krajów unii.

Brexit - okres przejściowy wyjścia z UE

Okres przejściowy po podpisaniu Umowy Wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zapewni kontynuację obecnych i w niezmienionej formie relacji handlowych pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami UE. Zgodnie z powyższym w okresie przejściowym Wielka Brytania traktowana będzie jako kraj Unii Europejskiej, natomiast nie będzie miała możliwości udziału w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej.

Okres przejściowy dla obywateli Unii Europejskiej oznacza m.in:

  • że regulacje celne nie zmienią się;
  • brak kontroli na granicy Unia Europejska – Wielka Brytania;
  • brak ograniczeń w transporcie drogowym;
  • brak konieczności dokonywania zgłoszeń celnych.

Zgodnie z zawartą Umową o wystąpieniu Unii Europejskiej okres przejściowy potrwa w okresie od 1 lutego 2020 do 31 grudnia 2020 roku

Brexit - co po okresie przejściowym

Współpraca z Wielką Brytanią po wyjściu z Unii Europejskiej uzależniona będzie od Umowy o wolnym handlu pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Jeżeli w momencie negocjacji o umowie o wolnym handlu nie dojdzie do porozumienia, najprawdopodobniej zostaną zastosowane przepisy, które dotyczą eksportu i importu z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej.

W takiej sytuacji, podatnicy dokonujący transakcji z Wielką Brytanią zobowiązani będą do dopełnienia formalności celnych w tym składania zgłoszeń i deklaracji celnych oraz regulowania należności celnych i podatkowych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów