0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sytuacje, kiedy faktoring może uratować firmę

Wielkość tekstu:

Faktury o odroczonym terminie płatności sprowadziły problemy finansowe na niejednego przedsiębiorcę. Ostatecznie okazuje się, że nieważne jest, ilu masz kontrahentów, tylko czy dysonujesz odpowiednią gotówką w danym momencie. W przeciwnym razie grozi Ci utrata płynności finansowej, długi oraz kompletny brak wiarygodności na rynku. Jest jednak sposób, aby tego uniknąć. Poznaj 4 sytuacje, w których faktoring może uratować płynność finansową Twojej firmy.

1. Współpracujesz z dużym kontrahentem – sprawdź faktoring

Prowadzisz małą firmę, ale właśnie podpisałeś kontrakt z dużym kontrahentem? Nie zdziw się, gdy Twój nowy partner biznesowy szybko zażąda faktur o odroczonym terminie płatności. I nie będzie miało dla niego znaczenia, czy jako przedsiębiorca masz środki, aby opłacić pracowników, własnych dostawców, czy rozliczyć się z urzędem skarbowym. Co zatem możesz zrobić, aby nie stracić intratnego kontraktu i nie popaść w problemy finansowe? W takiej właśnie sytuacji z pomocą przychodzą firmy faktoringowe i świadczona przez nie usługa faktoringu. Dzięki niemu zawsze będziesz dysponował gotówką, bez względu na termin płatności, jakiego domaga się Twój kontrahent. 

2. Dopiero zaczynasz prowadzić działalność gospodarczą

Zakładając własną firmę, możesz mieć wiele pomysłów i zapału, ale bez odpowiedniego finansowania niewiele zdziałasz. Możesz oczywiście liczyć na różnego rodzaju dotacje, ale często na decyzję i przelew czeka się wiele miesięcy. Z kolei kredyt dla firmy nie zawsze wchodzi w grę, ponieważ Twoja zdolność kredytowa będzie jeszcze niewystarczająca. Natomiast kwestia faktoringu wygląda zupełnie inaczej. 

Finansowanie faktur dostępne jest nawet dla zupełnie nowych firm, ponieważ bazuje przede wszystkim na Twoich umowach z kontrahentami i ich sytuacji finansowej. Dlatego, jeśli chcesz dynamicznie rozwijać swoją firmę od początku jej istnienia, postaw na faktoring. Dzięki temu będziesz mógł więcej inwestować w swoją działalność i szybciej zmniejszać dystans do konkurencji. 

3. Rozpoczynasz współpracę z nowym kontrahentem – zmniejsz ryzyko dzięki firmom faktoringowym

Początek współpracy z nowym kontrahentem zawsze wiąże się z pewną dozą niepewności. W końcu nie wiesz, czy druga strona wywiąże się z umowy i zapłaci za towar lub wykonaną usługę w terminie. Szczególnie gdy Wasza współpraca opiera się na fakturach o odroczonych terminach płatności. Jednak i w takim przypadku z pomocą przychodzą firmy faktoringowe. 

Pamiętaj, że faktoring to nie tylko finansowanie faktur. W ramach tej usługi możesz liczyć także na dodatkową weryfikację kontrahenta ze względu na jego rzetelność w rozliczaniu płatności. Dlatego też dzięki współpracy z firmą faktoringową nie tylko szybciej otrzymujesz gotówkę, ale i zyskujesz pewność, że zapłata pojawi się na Twoim koncie na czas. 

4. Chcesz zwiększyć swoją pozycję negocjacyjną u dostawców – skróć terminy płatności poprzez faktoring odwrotny

Czy wiesz, że faktoring może Ci pomóc w uzyskaniu lepszych warunków u dostawców? Jako przedsiębiorca zapewne zdajesz sobie sprawę, że krótkie terminy płatności są pożądane przez każdego sprzedawcę. Nie mówiąc już o płatnościach z góry. W takim przypadku dostawca potrafi zejść z ceny, byle tylko jak najszybciej otrzymać gotówkę. Tylko skąd wziąć środki na opłacenie własnych faktur, skoro musisz czekać na zapłatę od swoich kontrahentów?

Możesz oczywiście skorzystać z tradycyjnego faktoringu, o którym mowa była powyżej. Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie, czyli faktoring odwrotny. Taka usługa polega na finansowaniu zakupów przez firmy faktoringowe. W tym przypadku Twoja firma kupuje towar od dostawcy i otrzymuje za niego fakturę. Następnie Ty przekazujesz komplet dokumentów do faktora, a ten wypłaca należność Twojemu sprzedawcy. Z kolei Ty rozliczasz się z firmą faktoringową w późniejszym terminie. I tym sposobem masz zarówno towar, gotówkę, jak i szczęśliwego dostawcę. Warto wykorzystać to przy kolejnych negocjacjach cenowych. 

Jak widzisz, sytuacje, w których faktoring jest niezastąpiony, są naprawdę przeróżne. Wynika to przede wszystkim z dużej elastyczności, jaka charakteryzuje tę usługę i firmy faktoringowe ją oferujące. Wszystko jednak sprowadza się do tego, aby nigdy nie zabrakło Ci pieniędzy, gdy będziesz musiał opłacić własne wydatki czy niezbędne inwestycje w firmie.

 Tekst zewnętrzny, artykuł partnera

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów