0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak można sprawdzić informacje z KRS?

Wielkość tekstu:

Krajowy Rejestr Sądowy to ogromny zbiór danych, który pozwala szybko przeanalizować najważniejsze informacje o wybranych działalnościach gospodarczych, fundacjach czy stowarzyszeniach. Jak się nim posługiwać?

Od kiedy działa KRS i co trzeba o nim wiedzieć?

Jest to rejestr, który obecny jest w polskim systemie prawnym od lipca 1997 roku. To właśnie wtedy weszła w życie Ustawa o KRS. Intencją, jaka przyświecała rządowi przy jej procedowaniu, było stworzenie ujednoliconej, spójnej bazy, która zastąpiłaby choćby Rejestr Handlowy, który był używany od ponad 40 lat i po prostu przestał pasować do realiów przełomu XX i XXI wieku.

Krajowy Rejestr Sądowy został uruchomiony 1 stycznia 2001 roku. Oznacza to, że od momentu powstania aktu prawnego, który regulowałby jego zakres do dnia jego faktycznego wdrożenia, minęło ponad 3,5 roku. Na szczęście osoby tworzące ten zbiór stanęły na wysokości zadania, efektem czego powstała niezwykle obszerna baza wiedzy o firmach zarejestrowanych w Polsce.

W pierwszych latach funkcjonowania KRS nie można było korzystać z niego zdalnie, przez internet. W tamtych czasach informatyzacja Polski była na o wiele niższym poziomie niż obecnie. Ustawodawca stworzył sieć Sądów Rejonowych, typując co najmniej jedną taką instytucję w każdym województwie, gdzie można było zapoznać się z odpisami z rejestru KRS.

Dopiero po jedenastu latach od uruchomienia, baza została zdigitalizowana i udostępniona w internecie. Krajowy Rejestr Sądowy zachował swój otwarty, publiczny status, co oznacza, że dziś może z niego skorzystać każdy obywatel. 

Jakie informacje są przechowywane w bazie KRS?

Pod wieloma względami zakres danych tam zgromadzonych można uznać za ogromny, o wiele większy niż w bazie NIP czy REGON. Jego stopień złożoności można przyrównać do informacji, jakie skrywa rejestr PESEL, który jest obowiązkową bazą danych dla wszystkich Polaków.

Krajowy Rejestr Sądowy stale ewoluuje i zwiększa swój zakres tematyczny. Na mocy nowelizacji Ustawy o KRS z grudnia 2020 roku, w bazie pojawiły się też informacje o dłużnikach niewypłacalnych. Mimo tego, że decyzja o dodaniu tych rekordów budzi pewne emocje, to ogólny odbiór poszerzenia zbioru o te osoby jest pozytywny. To prosty i skuteczny sposób, by sprawdzić, czy nasz kontrahent jest wypłacalny. Przy umowach na setki czy miliony złotych może to mieć kluczowe znaczenie dla być albo nie być naszej działalności.

Ustawodawca zdecydował się podzielić bazę na kategorie i podkategorie. Co ważne, istnieją odgórnie ustanowione zasady, które odpowiadają za wyświetlanie konkretnych rekordów dla różnych rodzajów działalności. W praktyce skutkuje to tym, że inne dane zobaczymy, gdy chcemy sprawdzić firmę, a inne, kiedy przyglądamy się fundacji lub dłużnikowi niewypłacalnemu czy Placówkom Opieki Zdrowotnej.

Nieocenionymi z biznesowego punktu widzenia informacjami są udostępnione w Krajowym Rejestrze Sądowym dane o przekształceniach firm. Jeśli podmiot A powstał na skutek fuzji firm B, C i D, to dzięki KRS będziemy mogli dokładnie prześledzić ten proces, a także ustalić archiwalne dane tych firm z bazy NIP. Zbiór zawiera też sporo użytecznych informacji o wszczętych postępowaniach upadłościowych czy osobach wyznaczonych do reprezentowania firmy w relacjach B2B.

Jak można sprawdzić informacje z bazy KRS?

Jednym z polecanych narzędzi do przeglądania danych tam zgromadzonych jest największa baza firm w Polsce - ALEO.com. Portal oferuje m.in. swoją własną wyszukiwarkę KRS, która uchodzi za niezwykle prostą i intuicyjną w obsłudze.

Dobre serwisy bazują na łączeniu danych z głównych dostępnych baz funkcjonujących w Polsce, czyli między innymi NIP, REGON oraz właśnie KRS. Dopiero te wszystkie dane umożliwiają dostęp do bardzo szerokiej wiedzy o firmach, fundacjach czy stowarzyszeniach rejestrowych działających w Polsce.

Ogromnym atutem tego typu rejestrów jest też to, że dostęp do nich jest w pełni darmowy i - z założenia - otwarty. W obecnych czasach wszystkie dane zawarte na przykład w bazie KRS można pobrać w formie e-odpisów z serwisów takich, jak ALEO.com, ale nic nie stoi też na przeszkodzie, by zdecydować się na uzyskanie wglądu w te dane w sposób tradycyjny.

Ustawodawca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w społeczeństwie jest określona ilość osób, które wolą udać się do siedziby wskazanego przez właściwego ministra Sądu Rejonowego i poprosić o odpis z danych KRS. Taka możliwość wciąż jest zachowana. W Polsce działa 21 wyznaczonych Sądów, które świadczą dla obywateli tego typu usługi. Co najmniej jeden z nich mieści się w każdym z szesnastu województw w kraju.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów