0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak przedsiębiorcy wykorzystują faktoring?

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy wystawiający faktury B2B z odroczonym terminem płatności dobrze wiedzą, jak ważne jest otrzymywanie pieniędzy na czas. Niestety to nie zawsze jest możliwe. Kontrahenci często, z różnych względów, opóźniają zapłatę. W oczekiwaniu na przelew skutecznie pomaga faktoring. Dzięki tej usłudze wymiany faktur na gotówkę można zachować płynność finansową nawet przy długich terminach płatności. Oto najważniejsze zalety tego rozwiązania!

Odroczone płatności w transakcjach B2B to standard. Niestety, jak wynika z badania Kaczmarski Inkasso „Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach”, nieuregulowane przez kontrahentów należności są barierą w prowadzeniu działalności dla blisko 3/4 firm. Co 4. firma musi z tego powodu ograniczać inwestycje, a co 5. nie płaci kontrahentom w terminie, gdyż sama nie dostaje zapłaty od klientów. Problem dotyczy zwłaszcza przedstawicieli sektora MŚP.

Jak przedsiębiorcy wykorzystują faktoring?

Ważna płynność finansowa

Moralność płatnicza i kondycja finansowa klientów w dużym stopniu decydują o płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jeśli oni przestają płacić w terminie albo żądają dłuższych terminów zapłaty na fakturach, to dla firmy oznacza kolejny dzień w oczekiwaniu na pieniądze. Niestety w ostatnim czasie terminy płatności za dostarczane towary i usługi uległy wydłużeniu. Do tego doszły istotne czynniki makroekonomiczne, które również nie ułatwiają prowadzenia firmy, a wręcz mogą wywoływać kolejne opóźnienia w płatnościach. To m.in.:

  • drogie i ciężko dostępne kredyty firmowe,
  • galopująca inflacja,
  • spadek popytu,
  • problemy z dostawami,
  • braki kadrowe,
  • wysokie koszty prowadzenia działalności,
  • spowolnienie gospodarcze w Polsce i na świecie.

Takie opóźnienia w płatnościach mogą zagrażać działalności przedsiębiorstwa, a w konsekwencji nawet prowadzić do bankructwa. O tym, że skala niewypłacalności w ostatnim czasie rośnie, świadczy najnowszy raport Coface. Według niego, w I kwartale 2023 roku liczba niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce była blisko o 1/3 wyższa niż w I kwartale 2022 roku. Również dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej pokazują, że z roku na rok zwiększa się skala przedsiębiorstw, które ogłaszają upadłość bądź restrukturyzację: w 2022 roku było 2730 postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych, w 2021 roku 2270, w 2020 roku 1387, a w 2019 roku zaledwie 1051. W dodatku, w 2023 roku, który jeszcze się nie skończył, odnotowano już łącznie 2367 postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

Na szczęście na rynku jest rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorcy w takich sytuacjach załatać przysłowiową dziurę w budżecie firmy i uchronić ją przed ryzykiem bankructwa. Tą usługą jest faktoring, czyli błyskawiczna zamiana faktur na gotówkę.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, która skutecznie chroni przed zatorami płatniczymi i pomaga szybciej rozwijać swój biznes. Choć takie rozwiązanie powstało już wiele lat temu, to na początku korzystały z niego wyłącznie duże firmy. Dopiero od 2016 roku rozwiązanie to stało się szeroko dostępne również dla mikroprzedsiębiorców, jednoosobowych działalności gospodarczych czy freelancerów. Wtedy to właśnie fintech NFG jako pierwszy wprowadził na rynek eFaktoring, czyli faktoring online dla mikrofirm.

Jak przedsiębiorcy wykorzystują faktoring?

W skrócie faktoring polega na tym, że przedsiębiorca przekazuje firmie faktoringowej do sfinansowania faktury z odroczonym terminem płatności (nieprzeterminowane). Faktor wypłaca przedsiębiorcy należność z faktury (100% netto lub np. 80% – 90% brutto) nawet w kilka minut po jej przekazaniu. W efekcie przedsiębiorca uzyskuje środki finansowe zaraz po dokonaniu sprzedaży lub wykonaniu usługi. Natomiast dłużnik faktoranta, czyli kontrahent, któremu została wystawiona faktura za określony typ świadczonej usługi lub nabycia towaru, zobowiązany jest do zapłaty faktury w określonym terminie.

Co faktoring daje przedsiębiorcom?

#1. Szybki dostęp do gotówki

Korzystając z faktoringu, przedsiębiorcy nie muszą czekać 14, 30, 60 czy nawet 90 dni na pieniądze od kontrahentów. Przekazują swoją wierzytelność firmie faktoringowej, dzięki czemu otrzymują należne środki finansowe nawet w kilka minut po wystawieniu faktury. Uzyskane w ten sposób pieniądze mogą wykorzystać w dowolny sposób: ZUS, podatki, bieżące wydatki, rozwój firmy, inwestycje czy wynagrodzenia dla pracowników. Mają też do dyspozycji rosnący limit faktoringowy od 5000 do nawet 250 000 zł.

#2. Usługa w 100% online

Korzystając z bezpiecznego i prostego systemu on-line, przedsiębiorca może wymieniać faktury na gotówkę o każdej porze dnia i nocy 24/7. Wszystko trwa 5 minut i cała operacja odbywa się przez Internet. Wystarczy jedno logowanie, by bez zbędnych formalności uzyskać decyzję o wypłacie środków na konto. Wszystko online bez wychodzenia z domu czy z biura.

#3. Ochrona płynności finansowej i bezpieczeństwo finansowe

Faktoring umożliwia finansowanie bieżącej działalności firmy i poprawia jej płynność finansową. Dzięki tej usłudze firmy zapewniają sobie stabilność, która pozwala im myśleć również o inwestycjach, rozwoju i zwiększaniu swojej konkurencyjności. Dodatkowo, jeśli kontrahent przedsiębiorcy notorycznie spóźnia się z płatnością, faktoring skutecznie motywuje go do zapłaty w terminie.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Istnieje wiele rodzajów faktoringu, ale do najpopularniejszych należą: faktoring zaliczkowy, jawny, cichy, zakupowy.

  • Faktoring jawny, czyli gra w otwarte karty

To najpopularniejszy oraz najtańszy typ finansowania. W ramach tej usługi kontrahent przedsiębiorcy zostaje powiadomiony przez faktora o przejęciu przez niego wierzytelności i reguluje zobowiązanie na wskazane konto. Faktoring jawny umożliwia przedsiębiorcy monitorowanie płatności kontrahenta.

  • Faktoring cichy, czyli szybkość i dyskrecja

W faktoringu cichym kontrahent nie jest informowany o finansowaniu faktury. Spłata zobowiązania spoczywa na przedsiębiorcy. W momencie, gdy otrzyma on pieniądze od kontrahenta, przelewa środki na konto wskazane przez faktora. Faktoring cichy jest nieco droższy od faktoringu w cesji jawnej. Jednak jego zalety to: szybkość przelewu środków, pełna dyskrecja i minimum formalności.

  • Faktoring odwrotny, czyli zakupowy

To dobry sposób na finansowanie zakupów firmowych, a świetnym jego przykładem jest Fakturatka. Dzięki niej przedsiębiorcy rozkładają na raty faktury za towar, sprzęt, a nawet usługi. Przedsiębiorca od razu staje się właścicielem produktu czy usługi, a należność spłaca w wygodnych ratach. Sprzedający natomiast nie czeka na pieniądze od klienta, ale otrzymuje 100% płatności od faktora w terminie wskazanym na fakturze.

  • Faktoring zaliczkowy, czyli na poczet projektu

W faktoringu zaliczkowym można otrzymać finansowanie jeszcze przed wystawieniem faktury. Dlatego to dobre rozwiązanie dla freelancerów, agencji reklamowych czy firm budowlanych, które potrzebują kapitału na realizację projektu. Spłacenie zaliczki następuje po wystawieniu faktury.

O czym należy pamiętać?

  • Przedsiębiorca wnioskujący o faktoring powinien prowadzić działalność od co najmniej 12 miesięcy i rozliczać się z polskimi kontrahentami za pomocą faktur z odroczonym terminem płatności.
  • W celu uzyskania pozytywnej weryfikacji faktora, bardzo istotne jest terminowe regulowanie własnych zobowiązań finansowych. Przedsiębiorcy-dłużnicy, widniejący w Krajowym Rejestrze Długów, mają utrudniony dostęp do finansowania.
  • Faktura nie może być przeterminowana. Faktoring bowiem jest doskonałym narzędziem prewencyjnym a nie windykacyjnym. Pozwala zamienić na gotówkę tylko te faktury, które dopiero mają zostać uregulowane.

Podsumowanie

Faktoring ma wiele zalet, wśród których najważniejszą jest ochrona płynności finansowej przedsiębiorstwa i błyskawiczny dostęp do pieniędzy, na które trzeba by długo czekać. Istnieje kilkanaście rodzajów faktoringu i tylko od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy zależy, którą formę finansowania wybierze. Może też o tym zdecydować specyfika branży czy relacje z kontrahentem. Jeśli przedsiębiorca nie chce, aby kontrahent dowiedział się o współpracy z faktorem, warto wybrać faktoring cichy. Jeśli zaś kontrahent notorycznie spóźnia się z zapłatą, doskonałym narzędziem motywującym do uregulowania płatności będzie faktoring z cesją jawną.

Autor: NFG

Artykuł Sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów