0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Faktoring dla małych firm - rozwiązanie na problemy z płynnością finansową

Wielkość tekstu:

Kto zajmuje się biznesem w Polsce, doświadcza – przynajmniej raz na jakiś czas – opóźnień w płatnościach. Wiele firm boryka się z brakiem płynności finansowej z powodu nieopłacanych na czas faktur, a niejedna sprawa z zaległościami kończy się w sądzie. Dlatego nie powinno dziwić, że dużym zainteresowaniem cieszy się usługa faktoringu. O co w niej dokładnie chodzi? Czy można wykorzystać faktoring dla małych firm? Przeczytaj artykuł, jeśli również nie znosisz czekać na zaległe płatności.

Pieniądze na czas

Aby wytłumaczyć, na czym dokładnie polega faktoring, należy w pierwszej kolejności opisać kontekst. Wystawiając fakturę, przedsiębiorca wskazuje określony termin płatności – np. 30 dni. Problem w tym, że w Polsce jedynie niespełna 1,5% firm nie doświadczyło problemów z terminową płatnością od kontrahentów. Niestety są one powszechne. Tymczasem w przypadku wielu działalności (szczególnie jednoosobowych i niewielkich przedsiębiorstw) wydłużone oczekiwanie na należne środki zaburza jakąkolwiek płynność finansową. Wytłumaczmy to na prostym przykładzie.

Ernest jest fotografem i prowadzi własną działalność, specjalizując się w sesjach plenerowych i zdjęciach produktowych. Na początku roku podjął się angażującego zlecenia dla dużej firmy, rezygnując z innych okazji do zarobienia pieniędzy. Po wykonaniu, obróbce i przesłaniu wielu zdjęć do swojego dużego, wydawałoby się, że poważnego klienta z sektora przemysłowego wystawił fakturę, zgodnie z umową, z terminem płatności 30 dni. Dni mijają, a przelew nie przychodzi. Tymczasem trzeba opłacić usługi księgowe, podatek, składkę ubezpieczeniową, ratę za sprzęt. Brak przelewu uniemożliwia jednak Ernestowi zachowanie płynności finansowej. Jak w takim razie działa faktoring?

Faktoring – i pieniądze pojawiają się szybciej

Faktoringiem nazywa się usługę opłacania faktur, które mają odroczony termin płatności. Firma faktoringowa – inaczej faktor – przekazuje zaliczkę przedsiębiorcy (faktorantowi), który wystawił fakturę i oczekuje na środki od swojego klienta. Brzmi skomplikowanie? Spróbujmy wyjaśnić to na przykładzie naszego fotografa.

Ernest kończy zlecenie i wysyła fakturę do kontrahenta, wspomnianej firmy przemysłowej, która zwykle płaci po długim czasie i niestety nie można liczyć z jej strony na szybki przelew. Wiedząc o zaletach faktoringu, fotograf wysyła do firmy faktoringowej kopię faktury, a także dokonuje cesji wierzytelności. W odpowiedzi faktor od razu przesyła zaliczkę – jest to np. 80% kwoty brutto lub 100% kwoty netto. Kontrahent, kiedy w końcu musi się rozliczyć, przelewa pieniądze do firmy faktoringowej, a ta rozlicza się do końca z Ernestem, przekazując drugą transzę pieniędzy. Zwykle wtedy pobiera prowizję, a także odsetki za każdy dzień finansowania.

Faktoring dla małych firm

Jeszcze niedawno faktoring był praktykowany jedynie w obrębie dużych firm, ale dziś jest możliwością dostępną nawet dla start-upów czy małych i średnich przedsiębiorstw. Formalności sprowadzają się do rejestracji w firmie faktoringowej, w której trzeba przejść weryfikację, podpisać umowę i ustalić szczegóły, między innymi jeśli chodzi o limit środków, które są do utrzymania w ramach współpracy.

Krótko mówiąc, faktoring dla małych firm i nie tylko, jest szansą na zachowanie płynności finansowej, szczególnie gdy nie ma się dostępu do atrakcyjnych kredytów bankowych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów