Artykuły z dnia: 2022-01-05

Artykuły:

Czy muszę składać PIT-2?

PIT-2, czyli oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Oświadczenie to należy złożyć, aby pracodawca mógł zmniejszać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy. Kiedy trzeba złożyć PIT-2?

5 stycznia 2022

Optymalna forma opodatkowania działalności a Polski Ład

Polski Ład stał się faktem dla podatników, a zmiany jakie wprowadza spowodują zwiększenie obciążeń podatkowych. Jaka zatem jest najbardziej optymalna forma opodatkowania działalności na wskutek zmian Polskiego Ładu? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

5 stycznia 2022

PIT-28 - Rozliczenie podatkowe ryczałtu do 28 lutego 2022

Przedsiębiorcy rozliczający się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tak jak w pozostałych formach opodatkowania mają obowiązek rozliczenia podatku dochodowego. Sprawdź, do kiedy podatnicy mają obowiązek złożyć zeznanie PIT-28!

5 stycznia 2022

Faktura z poprzedniego roku podatkowego w KPiR

Faktury kosztowe często docierają do firmy z opóźnieniem. Możliwe jest ich ujęcie w ewidencjach z datą późniejszą. Pojawia się jednak pytanie co zrobić w sytuacji, gdy do firmy trafi faktura z poprzedniego roku podatkowego? Sprawdź, jak ją ująć w KPiR!

5 stycznia 2022

Deklaracja PIT-11 dla małoletniego pracownika

Do corocznych obowiązków pracodawcy związanych z zatrudnieniem pracowników należy sporządzanie za nich deklaracji podatkowych. Problem może pojawić się w przypadku osób, które nie są jeszcze pełnoletnie. Jak wystawić PIT-11 dla małoletniego? Sprawdź!

5 stycznia 2022

Jak sporządzić plan urlopów? Zasady tworzenia dobrego planu

Pracodawca na mocy przepisów prawa pracy zobowiązany jest do stworzenia planu urlopowego na dany rok kalendarzowy uwzględniając przy tym wymiar urlopu wypoczynkowego zaległego, bieżącego i uzupełniającego. Zobacz, jak powinien wyglądać plan urlopów!

5 stycznia 2022

Czy możliwe jest zawieranie umów w formie skanu?

Czy umowy mogą być zawierane w dowolnej formie? Kiedy możliwe jest zawieranie umów w formie skanu? Jak zawrzeć umowę elektroniczne? Czy zawsze trzeba podpisać umowę własnoręcznie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej w tym temacie!

5 stycznia 2022

Czy zmiana formy prowadzenia działalności może być zakwestionowana przez urząd?

Kodeks spółek handlowych pozwala na przekształcanie spółek. Zmiana formy prowadzenia działalności wpływa na jej opodatkowanie. Warto zastanowić się, czy urząd skarbowy może zakwestionować zmianę w sytuacji, gdy wiąże się ona z unikaniem opodatkowania?

5 stycznia 2022

Czy można ponownie utworzyć zlikwidowane stanowisko pracy?

Częstym uzasadnieniem rozwiązania stosunku pracy jest likwidacja stanowiska pracy. Czy tak dokładnie jest likwidacja stanowisk pracy? Czy można utworzyć zlikwidowane stanowisko pracy? Przeczyta i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

5 stycznia 2022

KPiR - czym jest księga przychodów i rozchodów oraz jak ją prowadzić?

Księga Przychodów i Rozchodów jest jedną z form opodatkowania działalności gospodarczej i służy ewidencjonowaniu wszystkich przychodów i wydatków w przedsiębiorstwie. Dokładną definicję tego, czym jest księga przychodów i rozchodów znajdziesz w artykule!

5 stycznia 2022

Domniemanie akceptacji uzgodnienia lub spełnienia warunków korekty

Zmiana zasad rozliczania faktur korygujących miała być dla podatników uproszczeniem wprowadzonym przez SLIM VAT. Mimo upływu czasu rozliczenie tego typu faktur sprawia problem. Czym jest domniemanie akceptacji uzgodnienia lub spełnienia warunków korekty?

5 stycznia 2022

Czy przeciwdziałanie praniu pieniędzy przez prawników jest ich obowiązkiem?

Od 31 października 2021 roku niektóre podmioty zobowiązane są do stosowania regulacji w zakresie przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Czy przeciwdziałanie praniu pieniędzy przez prawników jest również ich nowym obowiązkiem? Przeczytaj i dowiedz się!

5 stycznia 2022

Usługa spoza kodu PKD - czy można ją wykonać?

Kody PKD, które obowiązkowo muszą wskazać przedsiębiorcy w rejestrze, określają, czym zajmują się przedsiębiorcy. Czy usługa spoza kodu PKD może być wykonana i udokumentowana fakturą VAT? Czy w tym przypadku należy zmienić kod? Dowiedz się z artykułu

5 stycznia 2022

Wynagrodzenie minimalne za grudzień płatne w styczniu - składki ZUS

Od 2022 roku uległo zmianie wynagrodzenie minimalne pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o prace. Jak wykazuje się wynagrodzenie minimalne wypłacane z przesunięciem w deklaracjach rozliczeniowych ZUS? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

5 stycznia 2022

Obowiązek zapłaty podatku przelewem - skutki naruszenia

Zapłata podatku jest głównym obowiązkiem przedsiębiorców. Uregulowanie zobowiązań podatkowych jest możliwe zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej. W niektórych przypadkach istnieje obowiązek zapłaty podatku przelewem. O tym mówimy w artykule!

5 stycznia 2022

Czy biuro rachunkowe może zawiesić wykonywanie usług dla niepłacącego klienta?

Nie od dziś wiadomo, że jedną z bolączek biur rachunkowych są klienci, który nie płacą za wykonane usługi. Co zatem biuro może zrobić w tej sytuacji? W artykule przedstawiamy, czy biuro rachunkowe może zawiesić wykonywanie usług dla niepłacącego klienta!

5 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów