Artykuły z dnia: 2022-01-27

Artykuły:

Zmiany w kasach rejestrujących na skutek Tarczy antyinflacyjnej 2.0

Wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej 2.0 wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców ewidencjonujących sprzedaż na kasie. Zmiany w kasach rejestrujących zaczynają obowiązywać już od 1 lutego 2022 roku. Sprawdziliśmy, jakie formalności należy wypełnić!

27 stycznia 2022

Poznaj SimplySign - podpis elektroniczny dla firm

Podpis elektroniczny to narzędzie, które ułatwia i przyspiesza proces podpisywania umów. Dowiedz się czym jest podpis elektroniczny, jak go wyrobić i gdzie uzyskać podpis kwalifikowany. Poznaj możliwości zastosowania podpisu oraz gdzie go kupić.

27 stycznia 2022

Siła przetargowa nabywców - jakie ma znaczenie?

Decyzja o otworzeniu przedsiębiorstwa powinna być poprzedzona analizą rynku i oczekiwań nabywców. Warto zbadać o ich potrzeby oraz oczekiwania. Im wyższa jest siła przetargowa nabywców, tym zwiększa się szansa na sukces. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

27 stycznia 2022

Obowiązki przedsiębiorcy na koniec stycznia

Prowadzenie własnej firmy to też konieczność wywiązywania się z pewnych zobowiązań względem urzędu skarbowego i ZUS-u. Czy wiesz, jakie są najważniejsze obowiązki przedsiębiorcy na koniec stycznia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

27 stycznia 2022

Formy opodatkowania dla IT – omówienie na przykładach

Przełom roku to moment, w którym przedsiębiorcy zastanawiają się nad zmianą formy opodatkowania, aby zoptymalizować rozliczenia z urzędem. W artykule omówimy na praktycznych przykładach formy opodatkowania dla IT! Sprawdź, jakie branża IT ma możliwości!

27 stycznia 2022

Ulga na start – czy warto korzystać?

Ulga na start jest preferencyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. Jakie warunki musi spełnić rolnik, aby skorzystać z ulgi na start? Ile trwa preferencja? Na pytania odpowiadamy w artykule!

27 stycznia 2022

Preferencyjne składki ZUS w 2022 r. - kwoty, terminy i podstawy

Kto może korzystać z 24 miesięcznej ulgi w opłacaniu składek społecznych? Ile wynoszą preferencyjne składki ZUS? Dowiedz się na podstawie przykładów, kiedy kończy się okres preferencyjnego oskładkowania. Przeczytaj nasz artykuł i nie daj się zaskoczyć!

27 stycznia 2022

Mikrorachunek podatkowy dla działalności i najmu prywatnego

Indywidualny mikrorachunek podatkowy to rachunek, na który dany podmiot wpłaca część swoich zobowiązań podatkowych. Celem wprowadzenia mikrorachynku było wyeliminowanie częstych błędów podatników podczas dokonywania wpłat podatków. Dowiedz się więcej!

27 stycznia 2022

Pełnomocnik a czynności których nie można mu powierzyć

Pełnomocnik jest osobą fizyczną, który reprezentuje swojego mocodawcę, czyli osobę, która wyraziła na to zgodę w postaci oświadczenia woli. Zakres pełnomocnictwa nie jest jednak nieograniczony. Sprawdź, jakich czynności nie można powierzyć pełnomocnikowi!

27 stycznia 2022

Pełnomocnik procesowy – kim jest? Prawa i obowiązki

Pełnomocnik procesowy to osoba lub instytucja, która jest upoważniona do występowania w procesie i reprezentowania interesów strony. Kto może być pełnomocnikiem i jakich obowiązków może się spodziewać w tej roli? Więcej w poniższym artykule!

27 stycznia 2022

System e-TOLL - jak odliczyć ulgę e-TOLL?

System e-TOLL to system poboru opłaty elektronicznej za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych w Polsce. W związku z tym systemem wprowadzona została ulga e-TOLL. Na czym ona polega? Jak odliczyć ulgę e-TOLL? Odpowiadamy!

27 stycznia 2022

Zniszczenie paragonu a prawo sprzedawcy do przesłania faktury w formie elektronicznej

Ewidencjonując sprzedaż na kasie fiskalnej sprzedawca ma obowiązek przekazać paragon nabywcy. W artykule przeanalizujemy problem - zniszczenie paragonu a prawo sprzedawcy do przesłania faktury w formie elektronicznej - czy jest to prawidłowe postępowanie?

27 stycznia 2022

PIT-11 - informacja o wpłaconych zaliczkach za 2021 rok

Co powinna zawierać informacja o wpłaconych zaliczkach PIT-11 i w jakich terminach należy przekazać ją do urzędu skarbowego oraz pracownikom? Jak w wygodny sposób wygenerować deklarację i przekazać ją do urzędu? Poznaj szczegóły tematu!

27 stycznia 2022

Opóźnienie w opłacie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może opłacać składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak można do niego przystąpić i czy są jakiekolwiek konsekwencje w razie opóźnienia w zapłacie tej składki!

27 stycznia 2022

Ile wynosi wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym?

W jaki sposób należy obliczyć świadczeń za czas choroby bezpośrednio po urlopach związanych z macierzyństwem? Jaki okres należy uwzględnić przy wyliczaniu podstawy? Przeczytaj i dowiedz się, jak ustalić wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym!

27 stycznia 2022

Data sprzedaży a data wystawienia faktury jako obowiązek PIT i VAT

Czy wiesz, czym różni się data sprzedaży a data wystawienia faktury? To odwieczne pytanie każdego przedsiębiorcy ze względu na ich wpływ na obowiązek podatkowy PIT i VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakim terminie należy wystawić fakturę VAT!

27 stycznia 2022

Zaliczka czy zadatek - co wybrać do udokumentowania transakcji?

Różnice między zadatkiem a zaliczką można dostrzec dopiero w momencie kiedy nie zostanie zrealizowana umowa. Skutki mogą okazać się niekorzystne dla nas. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się co jest korzystniejsze - zaliczka czy zadatek.

27 stycznia 2022

Podatek liniowy w działalności gospodarczej - wady i zalety

Jedną z form opodatkowania dochodu z działalności, jaką mogą wybrać przedsiębiorcy, jest podatek liniowy. Charakteryzuje się stałą stawką podatku w wysokości 19%, dlatego też jest często wybieraną formą opodatkowania. Dowiedz się, jakie ma zalety i wady!

27 stycznia 2022

Danina solidarnościowa - dla kogo, od kiedy, jak udokumentować?

Danina solidarnościowa jako nowa instytucja opodatkowania dochodu. Kogo dotyczy, kto i w jakiej wysokości zobowiązany jest ją uiścić? Jak prawidłowo obliczyć wysokość daniny solidarnościowej? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedzi na powyższe pytania!

27 stycznia 2022

Urlop wypoczynkowy - kiedy i komu przysługuje?

Kompletny przewodnik po prawach i obowiązkach pracodawcy i pracownika związanych z urlopem wypoczynkowym. W jakich sytuacjach przysługuje Ci prawo do wolnego dnia od pracy oraz urlop wypoczynkowy? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!

27 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów