0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zmiany w kasach rejestrujących na skutek Tarczy antyinflacyjnej 2.0

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorców, którzy w ramach działalności ewidencjonują sprzedaż na kasie, czekają zmiany w kasach rejestrujących na skutek Tarczy antyinflacyjnej 2.0. To jednak nie wszystko, zmiany dotyczyć będą także wiążących informacji stawkowych! Sprawdziliśmy, co to oznacza dla przedsiębiorców oraz od kiedy będą obowiązywać zmiany.

Zmiany w kasach rejestrujących w wyniku Tarczy antyinflacyjnej 2.0

Z 1 lutego 2022 roku wchodzi w życie zapowiedziana przez Rząd druga odsłona pomocy w zakresie przeciwdziałania rosnącej inflacji. 

Wprowadzenie Tarczy antyinflacyjnej 2.0 generuje nowe obowiązki dla przedsiębiorców, którzy ewidencjonują sprzedaż za pośrednictwem kas rejestrujących.

Od 1 lutego 2022 roku do 31 lipca 2022 roku przedsiębiorcy zobowiązani będą dostosować kasy rejestrujące w zakresie stawek VAT na produkty, które w tym okresie objęte będą 0-procentową stawką VAT.

Obniżka VAT z 5% na 0% dotyczy podstawowych produktów spożywczych, m.in.:

  • mięso, ryby oraz przetwory z nich;

  • produkty mleczarskie;

  • warzywa i owoce i przetwory z nich;

  • zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze;

  • napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Zmiany również w WIS

Obniżenie stawek VAT w wyniku Tarczy antyinflacyjnej 2.0 powoduje, że wydane do 31 stycznia 2022 roku decyzje WIS na okres 6 miesięcy tracą ważność.

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, czasowa zmiana regulacji w zakresie VAT nie zmienia jednak klasyfikacji towarów będących WIS zgodnie z Nomenklaturą scaloną (CN).

Dodatkowo podatnik, który wystąpi o wydanie nowej decyzji WIS na skutek wygaśnięcia uprzednio obowiązującej, otrzyma ją w terminie nie dłuższym niż miesiąc od momentu wpływu wniosku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów