Artykuły z dnia: 2022-01-26

Artykuły:

Ulga wyrównawcza - preferencja podatkowa, która zwiększa grono beneficjentów Polskiego Ładu

Ministerstwo Finansów zapowiedziało nową preferencję podatkową, jaką jest ulga wyrównawcza. Celem ulgi jest zwiększenie grona podatników, dla których Polski Ład będzie korzystniejszy. Sprawdziliśmy, kto skorzysta z ulgi! Przeczytaj i dowiedź się już dziś!

26 stycznia 2022

Kaucja w umowach - kiedy warto ją stosować?

W artykule omawiamy wszystkie kwestie związane z kaucją jako możliwością zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy, a mianowicie: czym jest kaucja, jej zawartość i przypadki pobierania; kaucja w umowach najmu i o roboty budowlane. Sprawdź!

26 stycznia 2022

Czym jest protokół badania ksiąg podatkowych?

Prowadzenie ksiąg podatkowych należy do obowiązków każdego podatnika, a ich celem jest dokumentowanie zdarzeń podatkowych w firmie. Rzetelność prowadzenia ksiąg może podlegać kontroli z której sporządza się protokół badania ksiąg podatkowych. Sprawdź!

26 stycznia 2022

Dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników z KFS – jakie uprawnienia ma pracodawca?

KFS to skrót od Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Celem tego funduszu jest wspieranie osób w podnoszeniu ich kompetencji, aby mogły zachować prace n obecnym stanowisku. Jak dofinansować koszty kształcenia pracowników ze środków KFS? Sprawdź!

26 stycznia 2022

Komisja pojednawcza czyli obowiązkowe mediacje z pracownikiem

W sytuacjach konfliktowych warto szukać polubownego rozwiązania. Również w kwestiach zawodowych warto szukać porozumienia. Na czym polega komisja pojednawcza. Czy mediacje między pracownikiem a pracodawcą są obowiązkowe? Przeczytaj i sprawdź!

26 stycznia 2022

Czy faktura zwalnia z obowiązku wystawienia paragonu fiskalnego?

Przedsiębiorcy sprzedaż ewidencjonują za pośrednictwem kasy fiskalnej lub wystawiają faktury. Czy można dowolnie wybrać, jaki rodzaj ewidencji będzie się prowadzić? Sprawdź, czy faktura zwalnia z obowiązku wystawienia paragonu fiskalnego!

26 stycznia 2022

Ulgi podatkowe w Polskim Ładzie

Polski Ład od 2022 roku wprowadził nowe ulgi podatkowe oraz dokonał zmian w obecnie obowiązujących preferencjach podatkowych. Jakie zmiany dotknęły podatników? Przeczytaj artykuł i poznaj już dziś regulacje, które weszły w życie w 2022 roku!

26 stycznia 2022

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w działalności gospodarczej

Kasa fiskalna w działalności staje się coraz bardziej powszechna. Zwolnienia z posiadania kas rejestrujących są stopniowo odbierane kolejnym grupom przedsiębiorców. Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej, a kto może korzystać ze zwolnienia?

26 stycznia 2022

Obowiązkowe płatności bezgotówkowe i terminale płatnicze połączone z kasą online

Polski Ład zakłada popularyzację obrotu bezgotówkowego. Ustawa wprowadza zapis, w którym obowiązkowe płatności bezgotówkowe muszą być przyjmowane przez podatników korzystających z kasy fiskalnej i to już od 1 stycznia 2022 roku. Przeczytaj i sprawdź!

26 stycznia 2022

Zabiegi medyczne przedsiębiorcy a koszty w działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, aby obniżyć wartość podatku dochodowego, odliczają od przychodu koszty ich uzyskania. Dany wydatek może być kosztem firmowym, jeśli spełnia pewne warunki. Sprawdź, czy zabiegi medyczne przedsiębiorcy mogą być kosztem podatkowym?

26 stycznia 2022

PIT-4R - rozliczenie pobranych zaliczek za pracowników

Zatrudniasz pracowników? Czy wiesz, jak rozliczyć pobrane zaliczki za pracowników na podatek dochodowy? Dowiedz się, do kiedy należy złożyć deklarację PIT-4R i do którego urzędu. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź!

26 stycznia 2022

Drugi próg podatkowy - od jakich kwot go liczyć?

Dochody podatników na zasadach ogólnych opodatkowane są według dwóch tzw. progów podatkowych. Dowiedz się, jak we właściwy sposób rozliczyć podatek dochodowy skalą podatkową oraz ile wynosi kwota, po przekroczeniu której obowiązuje drugi próg podatkowy!

26 stycznia 2022

Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży - regulacje prawne

W czasie ciąży pracownica jest pod szczególną ochroną prawa. Czy po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego ma ona 7 dni na dostarczenie go do pracodawcy? Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży – poznaj obowiązujące przepisy! Przeczytaj i dowiedz się więcej!

26 stycznia 2022

Skala podatkowa - podatek dochodowy w działalności

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają do wyboru kilka sposobów rozliczenia podatku dochodowego. Jedną z najbardziej popularnych jest skala podatkowa. Dowiedz się, na czym polega oraz jak obliczyć podatek dochodowy za pomocą skali podatkowej!

26 stycznia 2022

Naliczenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego na część etatu

Przedsiębiorco, zatrudniasz pracowników na niepełny etat? Czy wiesz, ile dni urlopu im przysługuje? Sprawdź, w jaki sposób przebiega naliczenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika nieetatowego? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

26 stycznia 2022

Brutto i netto - co to oznacza? Różnice w pojęciach

Brutto oraz netto to często stosowane pojęcia w różnych obszarach życia - używamy ich zarówno, gdy mówimy o wynagrodzeniu, cenach, czy masie towaru. Mimo to wiele osób nadal nie wie, jaka jest między nimi różnica. Brutto i netto - co to oznacza? Sprawdź!

26 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów