0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Od kiedy trzeba płacić VAT od zakupów na AliExpress?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od 1 lipca weszły zmiany dotyczące zasad opodatkowania zakupów dokonanych za granicą, w tym za pośrednictwem platformy AliExpress, Amazon czy eBay. Nowe regulacje powodują, że zawierane transakcje będą opodatkowane podatkiem VAT. Czy to jedyne zmiany? Wyjaśniamy w artykule!

Podatek VAT od zakupów na AliExpress

Na skutek zmian, które obowiązują od 1 lipca wszystkie zagraniczne zakupy, dokonywane m.in. na platformach sprzedażowych jak AliExpress, Amazon czy eBay będą dla konsumenta znacznie droższe, na skutek likwidacji zwolnienia z VAT od importu w całej Unii Europejskiej. 

To jednak nie koniec zmian, bowiem zniesiony został również próg 22 euro, poniżej którego, towary zakupione w krajach trzecich, co do zasady były zwolnione z podatku VAT.

Oprócz tego, przesyłki do kwoty 150 euro również będą podlegać podatkowi VAT, natomiast te przekraczające 150 euro prócz tego, że będą objęte VAT-em, to również nałożone zostaną na nie dodatkowe należności celne.

Komu zapłacić podatek VAT od zakupów na AliExpress

Obowiązujący pakiet e-commerce nałożył na operatorów pocztowych we wszystkich krajach UE dodatkowe obowiązki. Jak informuje Poczta Polska: “Wejście w życie nowych regulacji nakłada jednocześnie nowe obowiązki celno-podatkowe na operatorów pocztowych w krajach UE. Od lipca zaczną oni, w tym również Poczta Polska, odprawiać przesyłki zwolnione od cła do wysokości 150 euro, ale podlegające podatkowi VAT na zmienionych zasadach. W Polsce takie przesyłki pocztowe będą zgłaszane organom celnym przez Pocztę do systemu AIS/e-commerce. Zmiany wprowadzane w Polsce będą odnosiły się także do przesyłek o wyższej wartości. Od 1 lipca 2021 r. Poczta Polska będzie zgłaszała elektronicznie do systemu AIS/e-commerce także przesyłki o wartości 150-1000 euro, podlegające nie tylko podatkowi VAT, ale także należnościom celnym”.

Oprócz tego, Poczta Polska ma zaoferować odbiorcom przesyłek, kompleksową usługę obejmującą odprawę celno-podatkową zakupionych towarów, przy czym takie działania nie będą wymagać od odbiorcy żadnych działań - Poczta wykona wszystkie niezbędne czynności i pobierze przy doręczeniu przesyłki należności celno-podatkowe w wysokości naliczonej przez Krajową Administrację Skarbową oraz opłatę pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego.

Opłaty celne i podatek VAT od zakupów na AliExpress można zapłacić Poczcie Polskiej podczas odbioru przesyłki, która ma zaoferować kompleksową usługę związaną z odprawą celno-podatkową zakupionych towarów.

Od kiedy trzeba będzie płacić VAT od zakupów na AliExpress?

Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2021 roku. Zatem towary zakupione przed tą datą, zostaną opodatkowane na dotychczasowych zasadach.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów