Artykuły z dnia: 2021-12-03

Artykuły:

Zasiłek opiekuńczy w czasie epidemii – nowe grupy uprawnionych do świadczenia!

Rodzice sprawujący opiekę nad dzieckiem skierowanym na kwarantannę czy izolację mogą starać się o zasiłek opiekuńczy w czasie epidemii. Jak otrzymać takie świadczenie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie dokumenty należy złożyć!

3 grudnia 2021

Solidarna zapłata opłaty skarbowej przez biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe w imieniu klienta może wypełniać obowiązki przed urzędem skarbowym na podstawie upoważnienia PPS-1 oraz UPL-1. Czy w tej sytuacji wystąpi solidarna zapłata opłaty skarbowej przez biuro rachunkowe, jeśli klient z tego tytułu ponosi koszty?

3 grudnia 2021

Kasy fiskalne bez drukarki a wydanie paragonu nabywcy

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało rozporządzenie dotyczące wymagań technicznych dla kas rejestrujących wskazując możliwość zastosowania kasy fiskalnej bez konstrukcyjnie wbudowanej drukarki. Kogo obejmą kasy fiskalne bez drukarki? Sprawdziliśmy!

3 grudnia 2021

Zmiany w składaniu zeznań rocznych w zakresie właściwości urzędu skarbowego

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w składaniu zeznań rocznych. Zmiany obejmują kwestie związane z wysyłką zeznania podatkowego do niewłaściwego urzędu skarbowego. Co dokładnie ma się zmienić oraz od kiedy zmiany będą obowiązywać? Sprawdź!

3 grudnia 2021

Nowy Ład: ulga IP Box czy ryczałt?

Jesteś programistą, zastanawiasz się nad formą opodatkowania i wahasz się pomiędzy ulgą IP BOX a ryczałtem, przeczytaj artykuł i dowiedz się co będzie dla ciebie najodpowiedniejsze. Dowiedz się jak stosować ulgę IP BOX razem z ulgą B+R od 2022r.

3 grudnia 2021

Jak zmiany wprowadził unijny pakiet VAT dla e-commerce – VAT OSS

Pakiet VAT dla e-commerce ma na celu ułatwić rozliczanie VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE. W ramach pakietu, powstała procedura VAT OSS będąca jednym z uproszczeń. Czym jest VAT OSS? Sprawdź!

3 grudnia 2021

Leasing samochodu osobowego - wszystko, co chciałbyś wiedzieć

Czy wiesz, czym różni się leasing operacyjny i finansowy? Czy samochód w leasingu jest własnością przedsiębiorcy? Kto może ujmować w kosztach wydatki związane z takim pojazdem? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak rozliczyć leasing samochodu!

3 grudnia 2021

Całkowita niezdolność do pracy - jakie są warunki przyznania renty?

Na podstawie orzeczenia lekarskiego ZUS wydaje decyzje o uprawnieniach do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, której wysokość zależy m.in. od okresów składkowych i nieskładkowych. Dowiedz się, czym jest całkowita niezdolność do pracy?

3 grudnia 2021

Jak przebiega egzekwowanie długów przez komornika?

Komornik to osoba, która zawodowo zajmuje się odzyskiwaniem zaciągniętych zobowiązań pieniężnych od dłużników. Ma on największe kompetencje w zakresie ściągania długów, może nawet zająć majątek dłużnika. Jak wygląda egzekwowanie długów przez komornika?

3 grudnia 2021

Zatrudnienie równoległe na pełny etat i jego część

Według prawa pracownik ma prawo do zawierania dodatkowych umów o pracę, jeśli wykonywane obowiązki nie pokrywają się z obowiązkami pierwszej i rodzajem pracy. Jak interpretować zatrudnienie równoległe na pełny etat i jego część? Przeczytaj i dowiedz się!

3 grudnia 2021

Zatrudnianie obcokrajowców – zaproszenie dla cudzoziemca a zezwolenie na pracę

Pracodawcy często decydują się na zatrudnienie pracownika nieposiadającego polskiego obywatelstwa. Czym jest zaproszenie dla cudzoziemca i czy dzięki niemu taka osoba może legalnie podjąć pracę w Polsce? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

3 grudnia 2021

Zbieg przestępstwa i wykroczenia skarbowego

Czyny zabronione określone w Kodeksie karnym skarbowym dzielą się na przestępstwa skarbowe oraz wykroczenia skarbowe. Jakie skutki wywołuje sytuacja, w której następuje zbieg przestępstwa i wykroczenia skarbowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

3 grudnia 2021

Opodatkowanie syndyka podatkiem VAT

W prawie restrukturyzacyjnym został uregulowany zawód doradczy restrukturyzacyjnego, który zastąpił dotychczasowy zawód syndyka. W artykule przedstawiamy, czy syndyk może prowadzić działalność oraz czy obowiązkowe jest opodatkowanie syndyka podatkiem VAT.

3 grudnia 2021

Jak rozliczyć koszty w upadłości?

Upadłość można ogłosić dopiero w momencie niewypłacalności przez osobę fizyczną bądź prawną. W przypadku upadłości koszty w upadłości pokryć musi upadły. Czy w przypadku nieprowadzenia działalności też tak będzie? Kiedy pokrywa je Skarb Państwa?

3 grudnia 2021

Odstępstwo od projektu budowlanego – na jakie kary powinien przygotować się inwestor?

Budowa jest procesem silnie dynamicznym. W jej trakcie wiele rzeczy może pójść nie po myśli inwestora, jak również wiele aspektów budowy może ulec zmianie. Na jakie kary powinien przygotować się inwestor, gdy ma miejsce odstępstwo od projektu budowlanego?

3 grudnia 2021

Zamknięcie PKPiR – jakich czynności należy dokonać?

Wraz z zakończeniem roku podatkowego, podatnik prowadzący księgowość w oparciu o Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów musi pamiętać o obowiązku sporządzenia spisu z natury oraz zamknięciu księgi. Zamknięcie PKPiR – jakich czynności należy dokonać?

3 grudnia 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów