0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Uchwała o podziale zysku – wzór z omówieniem

Wielkość tekstu:

Uchwała o podziale zysku lub uchwała o pokryciu straty stanowi jedno z obligatoryjnych elementów zwyczajnego zgromadzenia wspólników/akcjonariuszy w spółkach kapitałowych. Umożliwia określenie sposobu podziału zysku wypracowanego przez spółkę oraz ustalenie, w jaki sposób ten zysk zostanie zagospodarowany, czy zostanie przeznaczony na np. kapitał zapasowy, czy też na poczet wypłaty dywidendy. Jak powinna wyglądać uchwała o podziale zysku? Odpowiedź poniżej.

Pobierz wzór uchwały w formacie PDF lub DOCX!

Do pobrania:

Wzór uchwały w sprawie podziału części zysku i wypłata dywidendy.pdf
Wzór uchwały w sprawie podziału zysku bez dywidendy i przeznaczenie na kapitał zapasowy.pdf
Wzór uchwały w sprawie podziału całego zysku i wypłata dywidendy.pdf
Wzory uchwał w sprawie podziału zysku.docx

Uchwała o podziale zysku a zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Sprawozdanie finansowe składa się z:

  1. bilansu – wykazuje się w nim stany aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy;
  2. rachunku zysków i strat – wykazuje się w nim oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy;
  3. informacji dodatkowej – która zawiera między innymi opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym przyjętych metod wyceny i zmian w stosunku do roku ubiegłego.

Zgodnie z art. 231 § 1 Kodeksu spółek handlowych zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być:

  1. rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy;
  2. powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty, jeżeli zgodnie z art. 191 § 2 sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników;
  3. udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.

Analogicznie w tym zakresie wygląda art. 395 § 2 Kodeksu spółek handlowych.

Podział zysku

Podział zysku to pojęcie ogólne, dotyczące zarówno przeznaczenia zysków do podziału między wspólników, jak i do przeznaczenia ich na inne cele przewidziane w umowie spółki (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 marca 2015 roku (II FSK 334/13)).

Każda uchwała podjęta przez zgromadzenie wspólników w trybie art. 231 § 2 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych jest uchwałą o podziale zysku, a o zysku niepodzielonym można mówić wyłącznie wówczas, gdy właściwy organ stanowiący spółki nie podejmie uchwały co do sposobu przeznaczenia zysku za określony rok obrotowy.

Uchwała w przedmiocie podziału zysku może przewidywać różne konfiguracje co do sposobu podziału wypracowanego przez spółkę zysku. Poniżej znajduje się kilka przykładowych uchwał w przedmiocie podziału zysku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów