Przedwstępna umowa o pracę jest uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego i zobowiązuje strony do podpisania w przyszłości ostatecznej umowy o pracę. Strona umowy, która nie wywiąże się z warunków w niej zawartych, może zostać zobligowana do zapłaty odszkodowania.
Przedwstępna umowa o pracę a jej treść
Przedwstępna umowa o pracę powinna zawierać dane dotyczące postanowień umowy przyrzeczonej - ostatecznej, takie jak:
- rodzaj umowy,
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania pracy,
- wymiar czasu pracy,
- wynagrodzenie pracownika.
W przepisach Kodeksu cywilnego nie zostało określone, czy przedwstępna umowa o pracę powinna określać termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Zgodnie z artykułem 389 § 2 Kodeksu cywilnego, jeśli termin zawarcia umowy nie został wskazany, umowa powinna zostać podpisana w terminie wyznaczonym przez stronę umowy przedwstępnej, która jest uprawniona do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej.
Ważne! Jeżeli w ciągu roku od momentu zawarcia przedwstępnej umowy o pracę nie został wyznaczony termin zawarcia umowy przyrzeczonej, wówczas nie można żądać jej zawarcia. |
Odmowa zawarcia umowy przyrzeczonej
W sytuacji gdy pracodawca, który w przedwstępnej umowie o pracę zobowiązał się do zatrudnienia pracownika, nie wywiąże się z warunków umowy, niedoszły pracownik ma prawo, by żądać odszkodowania lub dochodzenia na drodze sądowej zawarcia umowy o pracę. Przy czym pracownik nie może żądać odszkodowania, które przewyższałoby kwotę trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę, jaką wykonywałby na warunkach podpisanej przedwstępnej umowy o pracę.
W sytuacji gdy to pracownik odmówi zawarcia umowy o pracę, pracodawca może wystąpić jedynie z żądaniem odszkodowania za straty, jakie poniósł, licząc na zawarcie stosunku pracy właśnie z tym pracownikiem.
Ważne! Przedwstępna umowa o pracę może zawierać zapis dotyczący kary umownej, którą strony będą zobowiązane uiścić w razie uchylenia się od zawarcia umowy przyrzeczonej. |