Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Do czego mogą Ci się przydać referencje?

Od początku kariery kompletujesz własną teczkę dokumentów - dyplomy, certyfikaty, świadectwa zatrudnienia. Czasem dodatkowo wkładasz tam referencje, uzyskane od poprzednich pracodawców. Czy są one rzeczywiście przydatne? Sprawdźmy.

 

Referencje w procesie rekrutacji

W procesie rekrutacji, przynajmniej na początku, najistotniejsze jest najczęściej CV kandydata. Rekrutujący ma dzięki temu szansę zapoznać się z wykształceniem i doświadczeniem potencjalnego pracownika, a także prezentowanymi przez niego kompetencjami miękkimi. Jednocześnie jednak warto pamiętać, że rekrutującemu i kandydatowi nie zawsze przyświecają te same cele - pierwszy chce zatrudnić najlepszą osobę na dane stanowisko, drugi - dostać pracę i pokonać pozostałych kandydatów.

Dlatego też rozmowa kwalifikacyjna oraz dodatkowe metody selekcji mają na celu zweryfikowanie prawdziwości CV potencjalnego pracownika. Referencje także mogą być drogą do uzupełnienia wiedzy o kandydacie. Nie zawsze są one wykorzystywane w procesie rekrutacji - czasem osoby przeprowadzające selekcję nie uznają ich za konieczne, czasem stawiają na bardziej szczegółową i ścisłą rekrutację wewnątrz firmy. A co jeśli okaże się, że referencje są przydatne? Warto sprawdzić, jak zdobyć takie, które będą najbardziej wiarygodne.

Skąd wziąć referencje?

W powszechnym przekonaniu utarło się, że referencje wystawia przede wszystkim szef, kierownik albo bezpośredni przełożony. Rzeczywiście bardzo często tak właśnie jest, ale jeśli rekruter poszukuje informacji o kandydacie w poprzednich miejscach jego zatrudnienia, łakomym kąskiem mogą okazać się także informacje od innych kompetentnych w tej kwestii osób. Zatem, także referencje od współpracowników, podwładnych, a szczególnie klientów czy kontrahentów mogą mieć znaczącą wartość.

Warto zwrócić uwagę na formę referencji. Jeszcze niedawno najbardziej popularne były listy referencyjne, sporządzane z pieczęcią na firmowym papierze. Obecnie można spotkać tego typu dokumentację, szczególnie w przypadku staży lub praktyk absolwenckich. Jednocześnie jednak coraz popularniejsze stają referencje w Internecie, udzielane na specjalistycznych portalach. Stworzone konto, poparte dobrymi opiniami znaczy coraz więcej dla dociekliwych rekruterów.

Uwaga!

Na portalach internetowych służących do budowania biznesowych kontaktów możesz nie tylko zbierać oceny o sobie, ale możesz też oceniać. Wystawienie referencji innemu pracownikowi, a także udzielenie opinii o firmie staje się obecnie coraz częstszą praktyką.