Co zrobić, aby pracodawca wybrał w procesie rekrutacji właśnie nas? Jak dobrze przygotować dokumenty aplikacyjne i korzystnie wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Sprawdź, jak wzbudzić zainteresowanie pracodawcy!
To, jak zaprezentujemy się podczas kilku chwil rozmowy kwalifikacyjnej, może wpłynąć na kilka najbliższych lat naszego życia lub nawet na całą karierę zawodową. Nie trzeba w takim wypadku podkreślać, że warto się do niej odpowiednio przygotować. Gdzie odnaleźć dobre ogłoszenie o pracę, jak wysłać na nie interesującą odpowiedź i przekonać do siebie podczas bezpośredniej rozmowy kwalifikacyjnej? O tym poniżej.
Źródła poszukiwania pracy - co to znaczy aktywne szukanie?
Aby dostać dobrą posadę, trzeba się o nią postarać. Bardzo rzadko możliwe jest to bez aktywnego szukania. Jeśli znalezienie nowej pracy jest naszym priorytetem, powinniśmy sobie pomóc. Masz wymarzonego pracodawcę, u którego chciałbyś pracować lub branżę, w której czujesz się jak ryba w wodzie? Bądź na bieżąco! Odwiedzaj strony internetowe określonych marek i sprawdzaj ogłoszenia na temat prowadzonych rekrutacji. W jakiś sposób dowiedziałeś się, że dana firma będzie w najbliższym czasie szukała pracownika? Wyślij CV jeszcze zanim ogłoszenie w tej sprawie zostało opublikowane. Nikt nie zabroni ci także wysłania swoich aplikacji do znanych firm działających w porządnej przez ciebie branży, które aktualnie rekrutacji nie prowadzą - a nuż zainteresuje ich twoja propozycja? Masz pomysł na udoskonalenie w wybranej firmie? Nie bój się do niej zadzwonić bądź napisać i go zaproponować. Bądź zawsze o krok do przodu.
Dokumenty aplikacyjne, czyli jak wzbudzić zainteresowanie pracodawcy
Curriculum vitae to nasza wizytówka w świecie pracodawców. Warto więc, by była dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Oprócz podstawowych rzeczy, o których nie powinniśmy zapomnieć (przejrzystość, odpowiedni język, dbałość o ortografię i formę czy odpowiedni format pliku) warto zadbać o coś, co nas wyróżni na tle konkurentów. Rekruterzy widzą kilkaset dokumentów aplikacyjnych dziennie - na tym polega ich praca i aby przebić się do nich ze swoim przekazem, nasze CV nie powinno być takie jak kilkadziesiąt pozostałych. W zależności od branży i stanowiska staraj się tak wyróżnić swój dokument, aby nie został odrzucony już podczas pierwszej selekcji. Może kreatywny list motywacyjny? Może masz jakieś nietypowe zainteresowania, którymi chciałbyś się pochwalić? Wszystko może okazać się ważne - dokument wypełniaj więc z ogromną uwagą i dbałością. Jeśli bardzo zależy ci na danym stanowisku, czasem warto też napisać nowe CV dopasowane do konkretnego ogłoszenia.
Rozmowa kwalifikacyjna - jak nie dać się zaskoczyć?
Przed rozmową kwalifikacyjną warto wykonać porządny research. Podstawowa świadomość, czym zajmuje się dana firma, na jakim rynku funkcjonuje czy jaka jest jej konkurencja to kwestie, o które z pewnością zostaniesz zapytany. Dzień przed spotkanie rekrutacyjnym dobrze jest także przypomnieć sobie wszystkie rzeczy, które podkreślaliśmy w naszym CV oraz przećwiczyć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Nic bowiem nie zniechęca rekruterów tak bardzo, jak brak zbieżności pomiędzy informacjami na temat kandydata w CV a rzeczywistością. W dniu rozmowy warto zadbać o brak niepotrzebnych stresów. Zadbaj o to, by pojawić się na czas. Idealnie, jeśli w miejscu spotkania pojawimy się około 20 minut przed spotkaniem. W tym czasie zamiast nerwowo szukać miejsca parkingowego czy odpowiedniego piętra budynku, będziemy mieli czas na to, by ochłonąć po podróży i zebrać myśli przed rozmową.
Negocjacje pracy i płacy - kto kogo kupuje?
Stało się! Właśnie odłożyłeś słuchawkę swojego telefonu po rozmowie, podczas której dowiedziałeś się, że otrzymałeś nową pracę. W tym czasie dowiedziałeś się zapewne, od kiedy możesz zostać zatrudniony i na jaki okres, jakie czynności musisz wykonać przed zatrudnieniem i co najważniejsze, ile będziesz zarabiał. Niektóre z tych rzeczy nie przekonują cię w pełni i masz wątpliwości? Nie bój się pytać. Każda firma ma określony budżet na danego pracownika. Nie jest tak, że zaproponowana oferta jest ostateczna - tak jak w biznesie, zawsze warto więc negocjować. Ważne jednak, aby robić to w odpowiedni sposób i nie przesadzić. Trzymiesięczny okres próbny to czas na ocenę pracownika przez pracodawcę. Jeśli przez ten czas się wykażemy, być może odpowiednim czasem na walkę o wyższe zarobki będzie właśnie moment przedłużania umowy? O ile w momencie rekrutacji obok nas brało w niej udział kilku kandydatów i w razie braku porozumienia z tobą pracodawca może do nich zadzwonić, tak po trzech miesiącach może się to już okazać niemożliwe. Warto o tym pomyśleć i poczekać, a w czasie umowy próbnej udowodnić, że wybór naszej kandydatury był słuszny.
Zainteresowanie pracodawcy naszą osobą wcale nie musi być trudne. Przy spełnieniu kilku ważnych kwestii nasza aplikacja może wypaść na tle pozostałych na tyle korzystnie, że częste telefony z zaproszeniami na kolejne rozmowy kwalifikacyjne staną się dla nas chlebem powszednim. Później wszystko już będzie zależeć tylko od nas.