0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Data księgowania faktury kosztowej - wszystko co warto wiedzieć

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Otrzymałam fakturę kosztową za najem lokalu za miesiąc lipiec. Data wystawienia faktury to 31 lipca, ale opłaciłam ją 9 sierpnia. Czy mam ją ująć w kosztach w lipcu (ze względu, że najem dotyczył lipca), czy w sierpniu (bo w sierpniu ją opłaciłam)? Jaka powinna być data księgowania faktury kosztowej? Dodam, że rozliczam się miesięcznie z podatku dochodowego i VAT.

Aneta, Gdańsk

 

W kwestii podatku dochodowego, wydatek powinien zostać ujęty w okresie rozliczeniowym, którego dotyczy, jeśli jednak miesiąc lipiec został już zamknięty poprzez wyliczenie zaliczki na podatek dochodowy, to koszt ten można ująć w kolejnym miesiącu, jednak z ograniczeniem do końca danego roku podatkowego.

Prawo do odliczenia podatku VAT z faktury przysługuje w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy lub w jednym z trzech kolejnych okresów rozliczeniowych. Jednak, co istotne, nie można dokonać odliczenia wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała Pani fakturę.

W związku z powyższym, jeśli fakturę otrzymała Pani w lipcu i miesiąc ten nie został jeszcze zamknięty, to data księgowania faktury kosztowej będzie zgodna z datą jej wystawienia i odbioru.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów