0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odmiejscowienie urzędów skarbowych a kontrole podatkowe

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W ostatnim czasie pojawiła się zapowiedź zmian w postępowaniu podatkowym, które mają polegać na tym, że podatnicy niezależnie od posiadanego miejsca zamieszkania czy prowadzenia działalności będą mogli załatwić sprawy w dowolnym urzędzie skarbowym. Zmiana podyktowana jest ułatwieniem kontaktu z fiskusem, która jest też następstwem wprowadzania usługi e-urząd skarbowy. Sprawdźmy, z czym się wiąże odmiejscowienie urzędów skarbowych.

Odmiejscowienie urzędów skarbowych - pierwsze wątpliwości

Jeśli nastąpi odmiejscowienie urzędów skarbowym może się okazać, że w przypadku gdy podatnik zostanie podjęty kontroli podatkowej lub postępowaniem podatkowym będzie on musiał jechać z dokumentami do urzędu skarbowego, który wszczął kontrolę. Może się okazać, że będzie on musiał tak jechać na drugi koniec Polski, co zdecydowanie przysporzy podatnikom więcej stresu i utrudni współpracę z US. 

Wskazać należy, że odmiejscowienie nastąpiło już w 2016 roku dla kontroli przeprowadzanych przez naczelników urzędów celno-skarbowych. Więc w tym przypadku nie jest zadziwiające, że urząd celno-skarbowy z np. Wrocławia czy Poznania prowadzi kontrolę i postępowanie podatnika z Wałbrzycha.

Jak wskazuje Tomasz Słaboszowski, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej:
"Chcielibyśmy wprowadzić jak najwięcej usług, z których podatnik będzie mógł korzystać online, ale jeżeli nasz klient będzie chciał iść do urzędu to będzie mógł to zrobić w dowolnej lokalizacji. Temu będzie służyło +odmiejscownienie+ urzędów skarbowych, czyli zniesienie właściwości miejscowej

Kontakt online nie zlikwiduje urzędów

Od 2020 roku powstają już pierwsze usługi online dostarczane w urzędach skarbowych. Pierwszą usługą było udostępnienie możliwości przekazywania online wniosku ZAW-NR dotyczącego powiadamiania o wpłacie na konto spoza wykazu podatników (tzw. białej listy). Prowadzenie usług online nie zlikwiduje urzędy skarbowe, bowiem muszą istnieć organy, które będą przetwarzać otrzymywane online wnioski bądź inne dokumenty. Dzięki usłudze online i domiejscowieniu urzędów podatnik będzie mógł otrzymać informację i wsparcie z dowolnego urzędu skarbowego w Polsce.

Odmiejscowienie urzędów skarbowych - opinia eksperta wfirma.pl

Zdaniem eksperta wfirma.pl oraz autora specjalistycznych tekstów na portalu poradnikprzedsiebiorcy.pl Justyny Jarosz "na tę chwilę trudno będzie określić jak w praktyce odbędzie się owe odmiejscowienie urzędów skarbowych. Zwłaszcza gdy MF nie utworzyło w tym zakresie żadnego projektu ustaw. W mojej opinii umiejscowienie urzędu skarbowego właściwego dla podatnika wprowadzał w pewnym sensie ład. Podatnik wiedział, do którego urzędu skarbowego ma się zgłosić oraz, że to w nim załatwi wszystkie swoje sprawy. Kontrole podatkowe czy czynności sprawdzające wykonywane są w ramach jednego urzędu i częste wizyty wyjaśniające (których zdalnie nie da się załatwić) nie są dotkliwe, bowiem odbywają się w urzędzie skarbowym w regionie prowadzonej działalności - zwykle w ramach tej samej miejscowości. Odmiejscowienie urzędów skarbowych może wprowadzić na początku zamęt i niepokój wśród podatników. Niemniej jednak opisane są tylko wstępne założenia i należy oczekiwać w jaki sposób MF podejdzie do tematu."

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów