0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego - zmiany w rozliczeniach!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

 1. lipca 2023 roku ma zostać zniesiony stan zagrożenia epidemicznego, który obowiązuje w Polsce od 16 marca 2022 roku. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego będzie skutkowało zmianami w niektórych rozliczeniach podatkowych.

Stan zagrożenia epidemicznego

Trwający przez ponad rok stan epidemiczny wpłynął na terminy niektórych rozliczeń podatkowych. Wydłużeniu uległ m.in. termin na zgłoszenie zawiadomienia o zapłacie za fakturę powyżej 15 000 zł na rachunek spoza białej listy, a obowiązek raportowania krajowych schematów podatkowych (MDR) został zawieszony. 

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego - jakie wywoła konsekwencje podatkowe?

Odwołanie stanu epidemicznego spowoduje powrót do obowiązkowego raportowania krajowych schematów podatkowych (MDR). Oznacza to, że raportowanie będzie znów obowiązywać od sierpnia bieżącego roku.

Od września również stracą ważność certyfikaty rezydencji podatkowej obejmujące 2019 r., które na mocy przepisów w trakcie trwania zagrożenia epidemicznego pozostawały ważne, jeżeli dane w nich zawarte były aktualne. Obecnie taki certyfikat będzie ważny do dnia wskazanego na dokumencie bądź w okresie 12 miesięcy w przypadku braku takiego terminu.

Termin zgłoszenia zapłaty na rachunek spoza białej listy na druku ZAW-NR ulegnie skróceniu do 7 dni. Przypomnijmy, iż w związku z zagrożeniem epidemicznym został on wydłużony do 14 dni.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów