0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Platforma dla bloga - jaka jest najlepsza dla Ciebie?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Blog to forma strony internetowej, na której można podzielić się praktycznie wszystkim. Swoimi umiejętnościami kulinarnymi, stylizacjami modowymi czy wiedzą z konkretnej branży. Dodatkowo może być to dobra forma zarobku. Jednak blog wykorzystywany jest również jako narzędzie promocji marki, które pomaga m.in. w pozycjonowaniu strony firmowej. Tego typu  zajęcie ma nie tylko wielu zwolenników, chcących prowadzić taką stronę, lecz również rzeszę odbiorców, w przeróżnych tematykach. Są nimi głównie młodzi ludzie. Jednak aby prowadzić tematycznego bloga, trzeba najpierw odpowiednio go przygotować. Podstawowe pytania, które powinien sobie zadać przyszły bloger to: Gdzie chciałby prowadzić taki serwis? Jaka platforma dla bloga będzie najlepsza dla wybranej przez niego tematyki?

Najpopularniejsze platformy dla bloga

Sukces blogera zależy głównie od jego umiejętności dotyczących tematyki prowadzonego bloga, pisania tekstów oraz od osobowości samego prowadzącego. Jednak jeśli chodzi o aspekty techniczne, ważna jest również odpowiednio wybrana platforma dla bloga. Przedstawiamy te najbardziej popularne na polskim rynku internetowym.

WordPress.org

Jest to jedna z głównych platform dla osób chcących zarabiać na blogu. Często wykorzystują ją też przez firmy, które planują rozwinąć swoją promocję. Aby z niej korzystać, potrzebny jest własny hosting oraz domena. Do dyspozycji mamy również wiele szablonów oraz wtyczek dających sporo możliwości personalizacji bloga.

Poza tym sam serwis udostępniający platformę posiada duże wsparcie techniczne dla swoich klientów, ponieważ - co może być minusem - początkującym użytkownikom może zająć sporo czasu nauka obsługi systemu.

WordPress.com

To kolejna wersja WordPress, tym razem z darmowym hostingiem. Sama platforma dla bloga ma bardzo intuicyjną obsługę. Początkowo mamy dostęp do subdomeny, jednak możemy wprowadzić domenę z własną nazwą. W pakiecie podstawowym za własną domenę płacimy 18$ za rok, w płatnym dostajemy ją w zestawie. Jest przeznaczona dla początkujących, jak i profesjonalnych blogerów. Jednak dużą jej wadą okazuje się brak możliwości instalacji niestandardowych szablonów oraz brak wtyczek. Również miejsce w systemie jest ograniczone do 3 GB.

Blogger

To platforma dla bloga wybierana najczęściej przez osoby rozpoczynające dopiero swoją przygodę z blogowaniem. Jej obsługa jest bardzo prosta, a korzystanie w pełni darmowe. Głównie wykorzystują ją osoby prowadzące blogi osobiste.

Dużym plusem jest możliwość podłączenia usług Google’a oraz własnej domeny. Jednak posiada ograniczenia: do 15 GB miejsca na koncie użytkownika, niewiele szablonów oraz brak wtyczek.

Tumblr

To idealne miejsce do prowadzenia mikrobloga. Na tę platformę stawiają głównie ludzie zajmujący się fotografią lub grafiką, ze względu na krótką formę postów tam zamieszczanych. Serwis ten jest postrzegany również jako portal społecznościowy. Główną jego zaletą jest to, że można publikować na nim różne rodzaje treści, takie jak: teksty, filmy czy grafiki. Ma dołączony hosting i jest darmowy. Brakuje mu jednak wtyczek, dużego wyboru szablonów, a także rozbudowanej edycji postów.

Ghost

Platforma dla bloga, która powstała z zamysłem łatwej obsługi bez rozbudowanych modułów do zarządzania. Zintegrowana z najnowszymi rozwiązaniami dostępnymi w sieci. Największy plus tej platformy to dobra optymalizacja pod względem SEO. Posiada również duży wybór szablonów oraz prosty interfejs.

Webbly

Ta platforma dla bloga ma możliwość projektowania wyglądu strony, wykorzystując mechanizm drag-and-drop. Jest to duże ułatwienie dla użytkowników, którzy nie mieli wcześniej styczności z budową strony. System jest na tyle uniwersalny, że można na nim tworzyć strony i blogi.

Joomla

To platforma dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Za samodzielne postawienie witryny w Joomla nie trzeba płacić, aczkolwiek jej późniejszy koszt jest większy niż ten w przypadku Wordpressa. Wynika to choćby z tego względu, że wiele wtyczek jest płatnych lub udostępniane są z narzuconymi ograniczeniami.

Wix

To system do tworzenia blogów oraz stron internetowych. W podstawowej wersji jest darmowy, jednak można również skorzystać z płatnych pakietów. Jest to miejsce przeznaczone dla blogów kreatywnych, gdzie przedstawia się portfolio grafika lub fotografa. Sama platforma jest też najbardziej rozbudowana pod względem graficznym. Posiada dużą liczbę schematów do wyboru, a także mechanizm drag-and-drop do samodzielnego projektowania wyglądu strony. Posiada także dobre wsparcie techniczne. Jednak nie jest to typowa platforma dla bloga.

Platforma dla bloga - którą wybrać?

Powyżej widać, że na rynku istnieje wiele propozycji systemów do prowadzenia bloga. Wybór tego właściwego nie jest łatwym zadaniem. Więc aby zdecydować się na jedną z platform, początkowo możesz wybrać kilka i kolejno testować. Po samodzielnym sprawdzeniu wszystkich funkcji i możliwości, w szybki sposób dowiesz się, która platforma dla bloga odpowiada ci najbardziej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów