54 wyniki dla tematu: czas-pracy

Artykuły:

Elastyczny czas pracy – zmiany dla rodziców!

Elastyczny czas pracy nie jest nowością, jednak najprawdopodobniej od sierpnia stanie się on bardziej powszechny ze względu na pracujących rodziców. Co się zmieni i na co zwrócić uwagę? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

12 sierpnia 2022

Liczba godzin pracy w miesiącu - jak ją prawidłowo ustalić?

Liczba godzin pracy w miesiącu określana jest na podstawie przepisów kodeksu pracy. Dokonując obliczeń, należy wziąć pod uwagę etat, na jaki pracownik jest zatrudniony oraz święta przypadające w innym dniu niż niedziela, które obniżają wymiar czasu pracy.

9 sierpnia 2022

Elastyczny czas pracy w praktyce

Elastyczny czas pracy oferowany pracownikom staje się coraz bardziej popularny wśród pracodawców. Dotyczy to szczególnie w firmach branży IT lub gastronomii. Na czym polega? Jak się go rozlicza? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

26 lipca 2022

Jak rozliczać czas pracy w delegacji, gdy pracownik ma ruchomy czas pracy?

Ruchomy czas pracy polega na ustaleniu różnych godzin rozpoczynania czasu pracy lub też przedziału czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy. Jak rozliczać czas pracy w delegacji, gdy pracownik ma ruchomy czas pracy? Przeczytaj to!

30 czerwca 2022

Systemy czasu pracy - przewodnik

Kodeks pracy określa, jakie systemy czasu pracy mogą być stosowane przez pracodawców. Jak można wyróżnić systemu? Czym się charakteryzują poszczególne systemy? Przeczytaj i dowiedz się, jak wygląda praca w poszczególnych systemach czasu pracy!

30 czerwca 2022

Czy możliwy jest niepełny etat w systemie równoważnym?

Czy możliwy jest niepełny etat w systemie równoważnym czasu pracy? Co na ten temat mówią przepisy Kodeksu pracy? Jakich zasad należy przestrzegać? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł. Przeczytaj i poznaj odpowiedzi!

20 maja 2022

Czas pracy w podróży służbowej - co się na niego składa?

Czas pracy to czas, w którym zatrudniony pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy bądź innym miejscu wyznaczonym do jej wykonania. Czym jest podróż służbowa? Co wlicza się czas pracy w podróży służbowej? Przeczytaj w artykule!

4 maja 2022

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy - wymogi formalne

Ruchomy czas pracy jest jednym z wielu różnych systemów czasu pracy regulowanych przez Kodeks pracy. Kto może stosować taki system czasu pracy? Na czym polega? Przeczytaj i dowiedzie się jak wygląda wprowadzenie ruchomego czasu pracy!

15 kwietnia 2022

Rozliczanie czasu pracy zdalnej

Praca zdalna stała się codziennością dla wielu pracowników. Natomiast ewidencja czasu pracy zdalnej niekiedy bywa żmudnym i pracochłonnym zadaniem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak powinno wyglądać rozliczanie czasu pracy zdalnej!

31 marca 2022

Praca zmianowa a zmiana rozkładu czasu pracy

Przepisy Kodeksu pracy szczegółowo określają zasady czasu pracy. Pracodawca w określonym terminie musi powiadomić pracowników o obowiązującym rozkładzie czasu pracy. Jak zmienić rozkład czasu pracy kiedy w firmie obowiązuje praca zmianowa? Sprawdź!

24 marca 2022

Wykonywanie pracy po godzinach bez zgody pracodawcy

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy wynikające z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Czy wykonywanie pracy po godzinach bez zgody pracodawcy jest możliwe? Sprawdź!

23 marca 2022

Na czym polega gotowość do pracy?

Czy gotowość do pracy to stan świadomości i woli pracownika obiektywnie zdolnego do wykonywania pracy, polegający na rezygnacji z pełnej swobody dysponowania swoją osobą i czasem? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie!

14 marca 2022

Rozliczanie nadgodzin kierowców - pakiet mobilności

Rozliczanie nadgodzin kierowców oraz czasu pracy kierowcy polega przede wszystkim na właściwym ewidencjonowaniu wszystkich okresów aktywności. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat rozliczania czasu pracy kierowców w oparciu o nowe zmiany!

23 lutego 2022

System przerywanego czasu pracy - na czym polega i jak go stosować?

Kodeks pracy wskazuje, że możliwe jest stosowanie kilku rodzajów czasu pracy osób zatrudnionych. Jednym z nich jest system przerywanego czasu pracy. Na czym polega ten system i jak go prawidłowo stosować zgodnie z przepisami? Sprawdź to!

7 lutego 2022

Jak rozliczać nadgodziny w dłuższych okresach rozliczeniowych?

Jak ustalić i opłacić godziny nadliczbowe dobowe i tygodniowe w dłuższym niż miesiąc okresie rozliczeniowym? Czy nadgodziny dobowe wypłaca się w innym momencie niż tygodniowe? Dowiedz się jak rozliczać nadgodziny w dłuższych okresach rozliczeniowych!

3 lutego 2022

Jak powinno wyglądać ewidencjonowanie czasu pracy?

Czy ewidencjonowanie czasu pracy jest obowiązkowe dla każdego pracodawcy? kiedy zatrudniający jest zobowiązany do stworzenia i regularnego aktualizowania danych dotyczących ram czasowych pracy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

18 stycznia 2022

Czas pracy - noce, niedziele i święta a rekompensata

To czy pracujesz w nocy, niedzielę czy święto zależy od przyjętego w zakładzie systemu czasu pracy. Jednak powinieneś wiedzieć, że za taką pracę należy się dodatkowe wynagrodzenie lub dzień wolny. Sprawdź, jak należy rekompensować czas pracy!

24 grudnia 2021

Równoważny czas pracy - ile dni pod rząd może pracować pracownik?

W każdej firmie mogą występować różne systemy czasu pracy. Równoważny czas pracy pozwala na pracę powyżej 8 godzin dziennie. Jak rozliczać taki system czasu pracy? Czy mogą wystąpić nadgodziny? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

13 grudnia 2021

Czas pracy pracownika - podstawowe zagadnienia

Pojęcie określające długość pracy jak i jego organizację to czas pracy. Czy wymiar czasu pracy zależy od rodzaju zawartej umowy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych pracowników!

20 października 2021

Czas pracy - 2021

Czas pracy pracowników etatowych ściśle określa kodeks pracy. W każdym miesiącu jest konkretna liczba godzin do wypracowania przez zatrudnionych na cały etat. Określona jest również liczba dni pracujących oraz dni wolnych. Sprawdź czas pracy 2021!

15 października 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów