Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Umowa dotycząca remontu mieszkania – wzór z omówieniem

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Celem niniejszego opracowania jest propagowanie wśród ludzi, którzy korzystają z różnego rodzaju usług, ekip budowlano-remontowych, zawierania umów z wykonawcami. Wskazane zostanie, jakie są obligatoryjne elementy tej umowy, a co można do niej dodać fakultatywnie. Dlaczego tak ważne jest zawieranie umów i jakie są plusy takiego rozwiązania?

Pobierz darmowy wzór umowy dotyczącej remontu mieszkania w formacie PDF lub DOCX!

Do pobrania:

Wzór umowy remontu.pdf
Wzór umowy remontu.docx

Korzyści z zawierania umów na piśmie

Zawarcie w formie pisemnej umowy remontu mieszkania daje zamawiającemu – osobie, której mieszkanie ma być remontowane, po pierwsze pewność w zakresie tego, kim jest wykonawca – czy będzie to osoba fizyczna, czy prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, czy też podmiot prawa handlowego (spółka osobowa lub handlowa). Jest to o tyle ważne, że w sytuacji, w której umowa zostanie wykonana nieprawidłowo lub wykonawca w ogóle nie przystąpi do prac, będzie wiadomo, gdzie kierować wezwania czy ewentualne pozwy w sprawie.

Poza tym już w umowie określone zostaną zasady rozliczeń i ewentualne możliwości zwiększenia wynagrodzenia dla wykonawcy.

Także umowa ureguluje, jakie konkretnie prace i gdzie ma wykonać wykonawca w jej ramach – czego będzie dotyczył remont. Często bowiem w praktyce wykonawca nie chce czegoś zrobić, bo mówi, że strony umówiły się inaczej. W przypadku umów zawieranych w formie ustnej mogą być problemy z udowodnieniem, że konkretna czynność miała wchodzić w zakres obowiązków wykonawcy. W umowie trzeba również wskazać adres, pod którym ma odbyć się remont.

Należy też wyznaczyć precyzyjnie termin, w jakim remont zostanie rozpoczęty i kiedy ma się zakończyć. Warto też dookreślić ewentualne kary umowne za opóźnienia w wykonaniu umowy.

W ten sposób poprzez umowę zarówno zamawiający, jak i wykonawca wiedzą, co, kiedy, gdzie i jak należy wykonać.

Umowa dotycząca remontu mieszkania - dane i informacje, jakie powinny się w niej znajdować 

W umowie przede wszystkim należy wskazać dane wykonawcy i ustalić, czy ma pracować sam, czy z innymi, równocześnie zaznaczając, że zamawiający będzie miał dane osobowe tych osób. Można również wprowadzić zapis o dozwoleniu korzystania z podwykonawców, za których odpowiedzialność będzie ponosił wykonawca.

Umowa jasno też wskazuje, jakie wynagrodzenie będzie przysługiwało za pracę i kiedy będzie mogło ulec zwiększeniu.

Umowa zakłada również, że materiały do wykonania remontu zapewni zamawiający, ale w przypadku, gdyby nie nadawały się do prawidłowej realizacji umowy, wykonawca go o tym poinformuje. Ma to o tyle duże znaczenie, że wykonawca może powiedzieć, iż wadliwość prac wynikała z materiałów, a równocześnie zaznaczyć, że informował zamawiającego o ich wadliwości, jednakże ten nie kupił innych.

Warto o to zadbać, aby później Wykonawca nie kupował czegoś sam i nie żądał zwrotu środków – powyższa umowa nie zawiera takiej możliwości.

Umowa precyzyjnie wskazuje datę jej wykonania, zakładając karę umowną w przypadku opóźnienia. Równie jednoznacznie wskazano zakres prac, które należy wykonać.

Przewiduje ona również właściwość sądu w przypadku sporów – jeżeli doszłoby do konfrontacji przed nim, sprawa musi zostać skierowana do Warszawy. Jest to plus dla zamawiającego, który mieszka w Warszawie. Wykonawca będzie musiał, w przypadku wezwania, jechać do tego miasta na rozprawę.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów