0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Koronawirus - odwołanie imprez masowych i zajęć na uczelniach

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Dziś 10 marca 2020 roku zwołano posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, po którym premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że mają zostać odwołane wszystkie imprezy masowe. Odwołanie imprez ma na celu “zapobieżenie rozprzestrzenieniu się koronawirusa i ograniczenie skutków” jak twierdzi premier Mateusz Morawiecki.

Czym jest impreza masowa?

Impreza masowa to zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych impreza, która jest organizowana dla co najmniej 1000 osób (lub dla co najmiej 500 osób, jeśli odbywa się w hali, a w przypadku imprezy sportowej próg wynosi 300 osób).

Imprezy masowe na dolnym śląsku

W związku z postanowieniem rządu wojewoda dolnośląski odwołał dziś wszystkie planowane masowe imprezy artystyczno-rozrywkowe - gromadzące minimum 1000 osób. Imprezy sportowe będą odbywać się według ustalonego programu, ale bez publiczności, natomiast mniejsze imprezy muszą zostać każdorazowo konsultowane z wojewódzkim inspektorem sanitarnym.

Jakich imprez się nie doczekamy?

Od 10 marca br.odwołane zostały:

 • zajęcia w ramach Klubu Rodzica
 • spotkania DKK
 • imprezy rodzinne
 • spotkania autorskie
 • lekcje biblioteczne
 • zajęcia dla dzieci przedszkolnych
 • darmowe kursy
 • warsztaty
 • konkursy
 • XV Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności Destination Imagination
 • Koncert Pezet

Od dziś także zaprzestano sprzedaż biletów do NFM aż do odwołania.

Zgodnie z planem odbędą się:

 • opłacone przez uczestników kursy w Centrum Innowacji Przejście (w małych grupach)
 • zajęcia cykliczne (laboratoria twórcze) oraz projekty warsztatowe w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA

Koronawirus a zajęcia na uczelniach wyższych

Duże ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa występuje także w szkołach wyższych, gdzie uczęszcza wielu studentów krajowych i zagranicznych, przez co od 11 marca 2020 roku aż do odwołania ogłoszono zawieszenie zajęć w większości publicznych szkół wyższych we Wrocławiu.

- Robimy to dla bezpieczeństwa pracowników i studentów. Odwołane zostają też juwenalia i wszystkie imprezy sportowe - powiedział rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. Andrzej Rokita.
- Postanowiliśmy także ograniczyć odwiedziny w akademikach - dodaje rektor Politechniki w wywiadzie dla Gazety Wrocławskiej.

11 marca 2020 roku premier Mateusz Morawiecki ogłosił także, ze od 12 marca 2020 roku mają zostać odwołane zajęcia szkolne w palcówkach oświatowych. Placówki będę jednak czynne do piątku dla dzieci których rodzice nie mogą znaleźć opieki nad dzieckiem w tym czasie. Natomiast od poniedziałku szkoły będą całkowicie nieczynne przez dwa tygodnie.

Czy obawy są słuszne?

Koronawirus, a dokładnie SARS-Cov-2 wywołujący chorobę COVID-19 od grudnia 2019 roku wstrząsnął całym światem pod względem zdrowotnym, jak i gospodarczym. Wirus ten rozprzestrzenia się bardzo szybko, a liczba zachorowań wciąż rośnie w Polsce i na świecie. Dużym ryzykiem jest więc organizacja jakichkolwiek imprez z większą ilością osób.

Jak na razie odwołano jedynie niektóre wydarzenia kulturowe, jednak można wnioskować, że z czasem będzie ich coraz więcej i kolejni organizatorzy będą informować o odwołaniu lub przełożeniu eventu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów