0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Założenie działalności - już teraz szybciej i wygodniej!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Finansów usprawniło proces rejestracji działalności. Celem wprowadzonej zmiany jest szybsze, kompleksowe i wygodne założenie działalności. Co zmieniło się w tym zakresie? Sprawdź!

Jak wygląda obecnie założenie działalności?

Do tej pory, aby założyć działalność gospodarczą, trzeba było najpierw złożyć wniosek CEIDG-1. Następnie, jeśli przedsiębiorca rejestrował się do VAT za pośrednictwem zgłoszenia VAT-R, to zgłoszenie to mógł złożyć dopiero po uzyskaniu NIP.

Nowe przepisy na skutek Rozporządzenia Ministra Finansów pozwalają na połączenie założenia działalności wraz z rejestracją do VAT, co skróci czas rejestracji działalności gospodarczej do kilku minut.

Szybsze i wygodniejsze założenie działalności

Od 13 września 2023 roku osoby działalność gospodarczą mogą zakładać ją szybciej i wygodniej. Dzięki zmianom w przepisach, można złożyć wniosek CEIDG-1 wraz z załącznikiem VAT-R, na podstawie którego NIP zostanie nadany przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Zmiany dotyczą osób, które rejestrują działalność gospodarczą za pośrednictwem CEIDG oraz osób, które mają zainstalowaną aplikację mObywatel. W tym drugim przypadku, wniosek CEIDG-1 można złożyć za pomocą aplikacji.

Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć zakładanie działalności gospodarczej, co jest korzystne zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla administracji publicznej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów