0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Koronawirus - dodatkowe urlopy i praca zdalna dla wszystkich pracowników!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Całkiem do niedawna nikt z nas nie słyszał o zagrożeniu, jakim jest koronawirus. Obecnie to temat numer jeden w Polsce – wszystkie media podają coraz to nowsze informacje i doniesienia. Bez wątpienia sytuacja jest mocno napięta. Pracodawcy zastanawiają się, co będzie, kiedy wirus zostanie wykryty także w Polsce. Czy będzie konieczność wysyłania pracowników na dodatkowe urlopy lub do pracy zdalnej?

Projekt ustawy – czyli plan walki z koronawirusem

Projekt Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych został opublikowany na stronie Sejmu w niedzielę 1 marca.

Jak podkreśla premier Morawiecki:

„Nasz kraj w najlepszy możliwy sposób przygotowuje się na jego nadejście. Nasze solidarne podejście – spokojne, stonowane i ponadpartyjne – jest ważne do tego, żeby w odpowiedni sposób przygotować społeczeństwo na pojawienie się epidemii”. 

Wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśnił natomiast, że  projekt przygotowano, ponieważ

„musimy wyprzedzić pewne sytuacje, musimy być gotowi. Dlatego ta propozycja o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa”.

Projekt ustawy ma więc w założeniu być narzędziem i swego rodzaju wyznacznikiem działań dla wszystkich instytucji w razie, gdy wirus pojawi się również w Polsce.

Koronawirus – czy pracownicy będą pracować z domu? 

Jednym z ważniejszych założeń omawianego projektu jest możliwość zlecenia pracy zdalnej pracownikom. Zgodnie z art. 3 niniejszego projektu:

„W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)”. 

Co ciekawe, w projekcie nie omówiono dwóch bardzo istotnych kwestii, po pierwsze czy pracownik będzie mógł odmówić wykonania takiego polecenia oraz ile maksymalnie może trwać okres wykonywania pracy zdalnej inaczej telepracy.

Koronawirus w Polsce – zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Kolejnym ważnym założeniem projektu jest dodatkowy urlop opiekuńczy dla rodziców. W projekcie ustawy czytamy, że w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni. Co ważne, dodatkowy zasiłek opiekuńczy zgodnie z projektem ustawy nie będzie wliczał się do limitu 60 dni, jaki obecnie obowiązuje w przypadku, gdy sprawowana jest opieka nad dziećmi.

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych odbyło się 2 marca. Projekt ustawy oznaczono jako pilny, dlatego sejm uchwalił ustawę jeszcze tego samego dnia i ma ona wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu. Rząd podkreśla, że Polska jest przygotowana na rozwój sytuacji związanej z koronawirusem. Ustawa ma być narzędziem minimalizującym zagrożenie dla zdrowia publicznego.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów