0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak wpisać zarządcę sukcesyjnego do CEIDG online?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Każdy przedsiębiorca, który myśli o swojej działalności w kategoriach długofalowych, powinien zastanowić się nad delikatną kwestią tego, co się stanie z firmą po jego śmierci. By ułatwić spadkobiercom płynne prowadzenie przedsiębiorstwa, warto już zawczasu ustanowić zarządcę i zgłosić go do CEIDG. Można to zrobić online – bezpłatnie i bez dodatkowych formalności. Dowiedz się, jak wpisać zarządcę sukcesyjnego do CEIDG przez internet.

Dlaczego warto wybrać i zgłosić zarządcę sukcesyjnego?

Zarejestrowanie zarządcy sukcesyjnego za życia właściciela firmy pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów. Powołanie osoby odpowiedzialnej po śmierci wiąże się z udziałem notariusza i spełnieniem wielu formalności. Jeśli natomiast zarządca będzie powołany już wcześniej, firma ma dużo większe szanse zachowania płynności związanej m.in. z dostępem do rachunków bankowych, wypłatą wynagrodzeń czy rozliczaniem się z ZUS i urzędem skarbowym.

Aby powołać zarządcę sukcesyjnego, obecny właściciel musi być zarejestrowany w CEIDG.

Jak wpisać zarządcę sukcesyjnego do CEIDG – krok po kroku

Pierwszym krokiem jest logowanie do CEIDG. Przedsiębiorcy, którzy nie mają jeszcze własnego konta, mogą w każdej chwili je założyć. Logowanie odbywa się poprzez podpis kwalifikowany bądź Profil Zaufany.

W systemie CEIDG należy przejść do zakładki „operacje na wpisie”, a następnie „zmień dane we wpisie”.

Kolejnym krokiem jest zaznaczenie opcji „na podstawie konta użytkownika” i kliknięcie „dalej”.

Teraz system przeniesie nas do panelu, w którym trzeba wypełnić wniosek. Należy uzupełnić go zgodnie z prawdą, wypełniając wszystkie pola oznaczone gwiazdką.

W formularzu wymagane jest uzupełnienie informacji dotyczącej daty wyboru zarządcy. Należy zwrócić uwagę, że data ta nie może być przyszła. Zaznaczając opcję „tak, składam oświadczenie”, przedsiębiorca oświadcza, że ma prawo do wykonywania działalności i że ma tytuł prawny do nieruchomości, które posiada wpisane do CEIDG. Należy również wybrać informacje dotyczące ubezpieczenia oraz naczelnika urzędu skarbowego, do którego odprowadzany jest podatek dochodowy.

Ważna informacja: do formularza należy dołączyć załącznik CEIDG-ZS, aby wskazać dane zarządcy sukcesyjnego. W tym celu trzeba zaznaczyć opcję „dołączam załącznik CEIDG-ZS”. System przeniesie nas do formularza, w którym wymagane będzie uzupełnienie danych zarządcy w CEIDG-ZS. Należy pamiętać, by w polu 06 zaznaczyć oświadczenie, że podana osoba zgodziła się na pełnienie funkcji zarządcy sukcesyjnego.

Po zatwierdzeniu wypełnionego wniosku przedsiębiorca będzie musiał podpisać go poprzez Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany.

Korzystając z systemu CEIDG, można sprawdzać dane firmy oraz informacje o zarządcy sukcesyjnym, a także je modyfikować bądź ustanowić „rezerwowego zarządcę sukcesyjnego”.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów