0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zmiany w PKWIU - od kwietnia będziemy stosować 3 różne klasyfikacje!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ruszył projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), z którego wynika, że do 31.12.2020 roku zakres towarów i usług objętych obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności będzie stosowany według PKWiU 2008, a nie jak zakładano na podstawie:

  • Nomenklatury Scalonej (CN) - w zakresie towarów,

  • aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) - w zakresie usług.

Od dnia 1 kwietnia 2020 r. stosowany ma być w zakresie podatku od towarów i usług nowy system identyfikowania towarów i usług - CN oraz PKWiU 2015.

Co dla podatników oznaczają zmiany w PKWIU? Otóż podatnicy dla określenia właściwej stawki VAT czy obowiązku zastosowania MPP od 1 kwietnia 2020 r. będą musieli korzystać z trzech odrębnych klasyfikacji. Przysporzy to podatnikom nie lada problemów. Bowiem pojawiają się już pierwsze problemy dotyczące CN m.in. czy kod CN powinien się znaleźć na fakturze aby w trakcie kontroli podatkowej udowodnić słuszność stawek VAT. Gdy wejdzie od 1 kwietnia 2020 do użytku trzecia klasyfikacja może dojść do większych pomyłek w rozliczeniach podatkowych - a to może przynieść fiskusowi dodatkowe środki bowiem od 1 kwietnia wchodzi również nowy plik JPK z deklaracją u którego błędy kosztować będą podatników 500 zł za każdy pojedynczy błąd.

W uzasadnieniu projektu ustawodawca wskazuje, że:
"Dokładne przełożenie zakresu załącznika nr 15 (w odniesieniu do towarów) z PKWiU na CN nie jest możliwe, z uwagi na różną konstrukcję i założenia obu klasyfikacji. Takie działanie w praktyce mogłoby oznaczać, że w niektórych przypadkach dojdzie do zmiany zakresu przedmiotowego niektórych pozycji załącznika nr 15, względem decyzji derogacyjnej. Zmiana sposobu identyfikacji towarów z symboli PKWiU 2008 na kody CN, w załączniku nr 15, powinna być poprzedzona drobiazgową analizą i konsultacjami projektu, a także dialogiem z Komisją Europejską w tym temacie. Przeprowadzenie stosownych analiz i konsultacji wymaga odpowiedniego czasu, zwłaszcza z uwagi na dość szczegółowe brzmienie załącznika nr 15."

Z projektem rozporządzenia można się zapoznać na stronie: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12330703/katalog/12665947#12665947

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów