0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wniosek o tani prąd - obniż koszty energii w Twojej działalności!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Klimatu i Środowiska umożliwia obniżenie kosztów energii elektrycznej dla mikro i małych przedsiębiorców. Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy należy złożyć wniosek o tani prąd? O tym w artykule!

Kto może złożyć wniosek o tani prąd?

Z niższej stawki za 1 kWh mogą skorzystać przedsiębiorcy mikro, mali i średni w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 1-3 ustawy Prawo przedsiębiorców.

Przedsiębiorca, który w rozumieniu ustawy kwalifikuje się do skorzystania z obniżonej stawki za energię elektryczną, będzie podlegać opłacie w wysokości 79 gr za 1 kWh zużytej energii elektrycznej - aby jednak niższa stawka miała zastosowanie przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o tani prąd.

Okres obowiązywania obniżonej stawki za prąd będzie zależny od terminu, w jakim przedsiębiorca złoży wniosek o tani prąd.

Wniosek o tani prąd zobowiązani są złożyć przedsiębiorcy, którzy mają prawo do skorzystania z preferencji oraz chcą skorzystać z niższej kwoty za energię elektryczną - jest to warunek konieczny, aby zastosowanie stawki 79 groszy za 1 kWh było możliwe.

Wniosek o tani prąd należy złożyć w terminie nieprzekraczającym 30 listopada 2022 roku, wówczas przy terminowym złożeniu wniosku obniżona stawka za prąd będzie obowiązywać za cały okres czyli od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.

Jeśli jednak wniosek o tani prąd zostanie złożony po terminie, wówczas obniżona stawka za prąd będzie obowiązywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek do 31 grudnia 2023 roku.

Do pobrania:

Wniosek o tani prąd.pdf

Przykład 1.

Pani Janina złożyła wniosek o tani prąd 26 listopada 2022 roku. W jakim okresie zakład energetyczny będzie stosować obniżoną stawkę za prąd?

Obniżona stawka za prąd będzie obowiązywać od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.

Przykład 2.

Pan Marian złożył wniosek o tani prąd 16 grudnia 2022 roku. W jakim okresie zakład energetyczny będzie stosować obniżoną stawkę za prąd?

Obniżona stawka za prąd będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku.

Wniosek o tani prąd można złożyć:

  • osobiście w siedzibie podmiotu uprawnionego lub innych miejscach wykonywania działalności podmiotu uprawnionego przez niego wskazanych,
  • korespondencyjnie za pośrednictwem Poczty Polskiej,
  • online, przy czym dane należy uwierzytelnić: kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów