0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

UOKiK otrzyma dostęp do faktur ustrukturyzowanych

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Niepłacący kontrahenci to problem dla wielu przedsiębiorców. Jednak z chwilą wejścia w życie obowiązkowego KSeF, walkę z zatorami płatniczymi podejmie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Możliwość tą UOKiK uzyska z uwagi na dostęp do faktur ustrukturyzowanych. Sprawdź, czym będą skutkować nowe uprawnienia urzędu!

Walka z zatorami płatniczymi przez UOKiK

Obecnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podejmuje walkę z zatorami płatniczymi występującymi u przedsiębiorców, jednak możliwość weryfikacji prawidłowości informacji odbywa się za pomocą dostępu do wyciągów bankowych oraz jednolitych plików kontrolnych. 

Dodatkowo UOKiK weryfikuje niepłacących dłużników na podstawie sprawozdań o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, niemniej te dotyczą wyłącznie największych przedsiębiorców.

Podejmowane aktualnie działania w zakresie walki z zatorami płatniczymi są czasochłonne i bardzo często wymagają ręcznej weryfikacji przez urzędników.

Proces ten ma się usprawnić, a walka z zatorami płatniczymi przez UOKiK ma zostać usprawniona, bowiem urząd ma uzyskać dostęp do faktur ustrukturowanych przedsiębiorców.

Dostęp do faktur ustrukturyzowanych dla UOKiK

Projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadza obowiązkowe e-fakturowanie dla przedsiębiorców za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur, które wchodzi w życie od 1 stycznia 2024 roku.

Wejście w życie KSeF da dostęp do faktur ustrukturyzowanych dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Uprawnienia te oznaczają, że UOKiK będzie mógł znacznie szybciej zweryfikować to, czy przedsiębiorca (potencjalny dłużnik) zapłacił daną fakturę.

Walka z zatorami płatniczymi po uzyskaniu przez UOKiK rozszerzonych uprawnień odbywałaby się bez udziału dłużnika lub z ograniczonym jego udziałem, co znacznie uprościłoby procedurę weryfikacji zatorów płatniczych.

Dostęp do faktur ustrukturyzowanych UOKiK uzyska w momencie wejścia obowiązkowego KSeF, tj. od 1 stycznia 2024 roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów