0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy tarcza solidarnościowa ograniczy wzrost kosztów energii elektrycznej?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało wprowadzenie tarczy solidarnościowej. Rozwiązanie to jest odpowiedzią na stale rosnące koszty energii elektrycznej, tak aby większość obywateli nie zapłaciła wyższych rachunków. Kogo zatem obejmie tarcza solidarnościowa? Sprawdziliśmy!

Czym jest tarcza solidarnościowa?

Tarcza solidarnościowa jest rozwiązaniem zaproponowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, której celem ma być zamrożenie cen energii elektrycznej dla większości obywateli.

Tarcza solidarnościowa zakłada, że jeśli dane gospodarstwo domowe nie przekroczy limitu zużycia energii elektrycznej wskazanego w ustawie, wówczas tarcza daje gwarancję cen prądu obowiązujących w 2022 roku.

Rodzaj gospodarstwa domowego

Limitu zużycia energii elektrycznej

ogół gospodarstw domowych

2 000 MWh

osoby niepełnosprawne

2 600 MWh

rolnicy, rodziny z Kartą Dużej Rodziny

3 000 MWh

Natomiast dopiero z chwilą przekroczenia limitu, nadwyżka będzie liczona po cenach zgodnie z taryfą obowiązującą w 2023 roku.

Tarcza solidarnościowa zakłada, że jeśli dane gospodarstwo domowe nie przekroczy limitu zużycia energii elektrycznej wskazanego w ustawie, wówczas tarcza daje gwarancję cen prądu obowiązujących w 2022 roku.

Jakie dodatkowe benefity wnosi tarcza solidarnościowa?

Tarcza solidarnościowa nie zakłada jedynie gwarancji cen prądu, ale zapowiada również dodatek elektryczny.

Z dodatku elektrycznej skorzystają gospodarstwa domowe, które ogrzewają gospodarstwo energią elektryczną, w tym również korzystają z pomp ciepła.

Roczne zużycie energii elektrycznej

Kwota dodatku elektrycznego

do 5 MWh

1 000 zł

powyżej 5 MWh

1 500 zł

Warunkiem uzyskania dodatku elektrycznego będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Innym benefitem poza dodatkiem elektrycznym ma być zachęta do oszczędzania energii elektrycznej Gospodarstwa domowe, które w 2023 roku zużyją mniej niż 90% energii elektrycznej z 2022 roku będą mogły skorzystać w 2024 roku z rabatu w wysokości 10%, którzy zostanie im przyznany na całkowite koszty zużycia energii elektrycznej w 2023 roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów