Artykuły z dnia: 2022-01-21

Artykuły:

Premier zapowiada zmiany w Polskim Ładzie

Zmiany w Polskim Ładzie wydają się nieuniknione. Zapowiedział je premier Mateusz Morawiecki na konferencji, która odbyła się w piątek 21 stycznia 2022 r. Zgodnie z zapowiedziami osoby do 12800 zł nie stracą. Jakie zmiany są planowane!

21 stycznia 2022

Ile wynosi składka zdrowotna 2022?

Ogłoszona przez GUS wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw pozwala ustalić, ile wynosi składka zdrowotna 2022! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dla kogo taka informacja będzie kluczowa!

21 stycznia 2022

Udział zespołu wFirma w konsultacjach z Ministerstwem Finansów

Regulacje Polskiego Ładu spędzają sen z powiek przedsiębiorcom, pracownikom oraz księgowym. Z tego względu eksperci zespołu wfirma skonsultowali się z Ministerstwem Finansów oraz dokonali ekspresowej aktualizacji systemu do nowych rozporządzeń.

21 stycznia 2022

Ryczałt dla informatyka - kiedy samozatrudnieni mogą z niego skorzystać?

Polski Ład wprowadził znaczącą zmianę w opodatkowaniu ryczałtem samozatrudnionych z branży IT. Od 1 stycznia 2022 roku ryczałt dla informatyka wynosi jedynie 12%. W artykule przedstawiamy, czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dla wszystkich!

21 stycznia 2022

Podstawowe zasady etyki księgowego - najważniejsze informacje!

Zawód księgowego charakteryzuje się ogromną odpowiedzialnością i wymaga dużych zasobów wiedzy. Pomimo tego, że wiedza z zakresu rachunkowości jest tu kluczowa, należy pamiętać również o odpowiednim postępowaniu. Jakie są zasady etyki księgowego? Sprawdź!

21 stycznia 2022

Rezygnacja z VAT już działającej firmy - czy jest możliwa?

Przedsiębiorca, który nie przekroczy limitu 200 000 zł obrotu ze sprzedaży może skorzystać ze zwolnienia z VAT. Jednak czy możliwa jest rezygnacja z VAT już działającej firmy oraz jakie konsekwencje powoduje rezygnacja z VAT? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

21 stycznia 2022

PIT-4R - jak go wypełnić by nie popełnić błędów?

Jeśli zatrudniasz pracowników, koniecznie jest wypełnianie deklaracji PIT-4R. Czy wiesz jak wypełnić PIT-4R i do kiedy należy złożyć deklarację? Przeczytaj koniecznie nasz szczegółowy opis odnośnie wypełniania deklaracji PIT-4R i nie popełniaj błędów!

21 stycznia 2022

Obowiązek podatkowy VAT - czy zależy od momentu wystawienia faktury?

Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT jest ważny zarówno dla sprzedawcy, jak i nabywcy. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT? Czy data powstania obowiązku zależna jest od momentu wystawienia faktury? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

21 stycznia 2022

Ulga na dziecko – komu przysługuje i jak ją rozliczyć?

Ulga na dziecko to jedna z dostępnych ulg podatkowych dla podatników, o którą mogą pomniejszyć należny podatek do zapłaty. Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej? Czy forma opodatkowania dochodu ma znaczenie? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi!

21 stycznia 2022

Samochód wyścigowy a koszty uzyskania przychodów

Zakup samochodu wyścigowego jest jednym z rodzajów działań promocyjnych. Jednak jak należy księgować takiego rodzaju koszty? Samochód wyścigowy a koszty uzyskania przychodów - omawiamy to zagadnienie na podstawie linii interpretacyjnej!

21 stycznia 2022

Zadatek nie może stanowić całej sumy przyszłej umowy sprzedaży - czy to prawda?

Aby zabezpieczyć wykonanie zobowiązania z umowy, jedna ze stron uiszcza w tym celu zadatek, który dodatkowo pełni często funkcję mobilizującą oraz dyscyplinującą. Zadatek nie może stanowić całej sumy przyszłej umowy sprzedaży - sprawdź, czy to prawda!

21 stycznia 2022

Ryczałt ewidencjonowany dla samozatrudnionych – branża IT

W branży IT dominującym modelem zatrudnienia jest relacja B2B, jednak zobowiązuje ona do założenia firmy. Przedsiębiorca musi więc podjąć decyzję w zakresie formy opodatkowania. Czy ryczałt ewidencjonowany dla samozatrudnionych dla branży IT jest możliwy?

21 stycznia 2022

Porzucenie pracy przez pracownika – uprawnienia pracodawcy

Pracodawca, jak i pracownik mają względem siebie pewne prawa oraz obowiązki. Głównym obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy na rzecz pracodawcy w ustalonym wcześniej czasie i zakresie. Jakie konsekwencje niesie porzucenie pracy przez pracownika?

21 stycznia 2022

Prowadzenie KPiR przez rolników - o czym należy pamiętać?

Prowadzenie KPiR przez rolników różni się nieznacznie od KPiR podatnika prowadzącego firmę. Przede wszystkim KPiR rolnika ma uproszczoną strukturę. Dowiedz się, kiedy można prowadzić uproszczoną KPiR i poznaj zasady prowadzenia KPiR przez rolników!

21 stycznia 2022

Ryczałt dla programisty - z jakiej stawki może on skorzystać?

Wielu programistów rezygnuje z etatu na rzecz własnej działalności gospodarczej. Pojawia się zatem pytanie, czy ryczałt dla programisty będzie optymalną formą opodatkowania? Z jakiej stawki ryczałtu może on skorzystać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

21 stycznia 2022

Remontowane mieszkanie jako produkcja w toku

Przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają remont mieszkania, by w dalszej kolejności je odsprzedać, nie mogą zakwalifikować go jako środek trwały. Czy remontowane mieszkanie może zostać ujęte jako produkcja w toku, a może towar handlowy? Przeczytaj!

21 stycznia 2022

Jakie są obowiązki związane ze zwolnieniem młodocianego?

Czy ze względu na specyfikę zatrudniania osób niepełnoletnich proces zwalniania młodocianego regulują szczególne zapisy? Na co należy zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie są obowiązki związane ze zwolnieniem młodocianego?

21 stycznia 2022

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę a urlop bezpłatny i macierzyński

Obowiązkiem pracodawcy jest poprawnie rozliczyć dzień wolny za święto wypadające w sobotę każdemu swojemu pracownikowi. Jednak czy w każdej sytuacji taki dzień wolny się należy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

21 stycznia 2022

Kontrole ZUS a doświadczenie zawodowe i wykształcenie pracownika

Jak wyglądają sprawy kwestionowania wykształcenia i doświadczenia zawodowego lub powoływania się na nie w celu zaniechania przyznania świadczeń przez ZUS? Jak wyglądają kontrole ZUS-u w praktyce? Przeczytaj nasz artykuł w tym temacie!

21 stycznia 2022

Cash flow w sprawozdaniu finansowym - najważniejsze informacje

Część działalności zobowiązanych jest do tworzenia sprawozdań finansowych, które zawierają podstawowe informacje o rocznej działalności firmy pod względem finansowym. Jednym z jego podstawowych elementów jest cash flow. Sprawdź, jak przygotować cash flow!

21 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów