74 wyniki dla tematu: koszty-uzyskania-przychodu

Artykuły:

Wymiana uszkodzonej części składowej środka trwałego - wyjaśnienie

Podatnik mający w swojej działalności środki trwałe musi się liczyć z koniecznością ich naprawy lub całkowitej wymiany. Sporna kwestią jest wymiana uszkodzonej części składowej środka trwałego. W jaki sposób rozliczyć taka naprawę? Wyjaśniamy w artykule!

17 maja 2022

Dochód a przychód - jaka jest między nimi różnica?

Nie każdy wie, że dochód i przychód oznaczają coś innego. Należy jednak pamiętać, że pojęcia te mają istotne znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka jest różnica między określeniem dochód a przychód.

14 maja 2022

Podwyższone KUP pracownika - kiedy można je stosować?

Wynagrodzenie pracownika podlega opodatkowaniu. Zaliczka na podatek jest pomniejszana o koszty uzyskania przychodu, które mogą być podstawowe lub podwyższone. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy można zastosować podwyższone KUP!

15 lutego 2022

Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?

W 2021 progi podatkowe nie ulegną zmianie, jednak zmieni się moment pobierania wyższej zaliczki. Sprawdź, z czym wiąże się przekroczenie pierwszego progu podatkowego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się kiedy zapłaci się wyższy podatek!

16 grudnia 2021

Ekspozycja stojaka firmowego a koszty uzyskania przychodów

Reklama poprzez ekspozycję jest skuteczna, wyeksponowane produkty są lepiej widoczne, skupiają uwagę potencjalnych klientów i motywują ich do zakupu. Czy ekspozycja stojaka firmowego może stać się kosztem firmowym? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

10 grudnia 2021

Paragon za przejazd autostradą jako koszt uzyskania przychodu

Z podróży w sprawach służbowych przywiozłeś paragon za przejazd autostradą? Warto wiedzieć, że na podstawie takiego paragonu można zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodu. Przeczytaj artykuł i sprawdź, w jaki sposób ująć paragon fiskalny w KPiR.

23 listopada 2021

Zakup materiałów reklamowych w kosztach firmowych

Przedsiębiorcy prowadzą różnorodne akcje marketingowe mające na celu wypromowanie firmy na tle konkurencji. Czy wydatki przeznaczone na zakup materiałów reklamowych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

7 września 2021

Rebranding znaku towarowego – koszty podatkowe

Rebranding znaku towarowego pozwala na odświeżenie wizerunku firmy, często w celu dostosowania do panujących czasów. Znak towarowy marki ma wpływ na sprzedaż towarów lub usług. Przeczytaj, czy możesz zaliczyć koszt rebrandingu do kosztów podatkowych!

18 sierpnia 2021

Dojazdy taksówką do kontrahenta – czy można ująć w kosztach podatkowych?

Przedsiębiorca może ująć wydatki w kosztach podatkowych, jeśli są wykorzystywane w celach firmowych. Czy paragony lub faktury na dojazdy taksówką do kontrahenta można ująć w kosztach? Przeczytaj o tym!

30 lipca 2021

Zakup kawy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej

Czy mogę wpisać w koszty fakturę wystawioną za zakup kawy jeśli prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą?

29 lipca 2021

Czy pracownik do 26 r.ż. składa PIT- 2 i oświadczenie dla celów stosowania podwyższonych kosztów?

Czy pracownik o 26 roku życia powinien złożyć pracodawcy oświadczenie PIT-2 oraz oświadczenie dla celów stosowania podwyższonych kosztów? Czy zwolnienie z PIT zwalnia również ze składania tych oświadczeń? Przeczytaj i dowiedz się!

21 czerwca 2021

Wydatki na edukację przedsiębiorcy a koszty uzyskania przychodu

Prowadzenie firmy wiąże się z ciągłym poszerzaniem swojej wiedzy i aktualizowaniem informacji. Czy wydatki na edukację poniesione przez przedsiębiorcę mogą stanowić koszt podatkowy? Czy spełnia on definicje kosztu uzyskania przychodu? Sprawdź!

17 czerwca 2021

Nocleg pracownika w hotelu w kosztach firmowych

Zatrudnienie pracownika wiąże się z licznymi delegacjami oraz wyjazdami służbowymi. Prowadząc działalność warto wiedzieć czy wydatki na nocleg pracownika można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorstwa. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

8 czerwca 2021

Jak rozliczać delegację krajową przedsiębiorcy?

Przedsiębiorca nie może wyjechać w “delegację” - to pojęcie dotyczy pracowników, którzy na polecenie pracodawcy wyjeżdżają służbowo. Właściciel firmy może się udać w podróż służbową, a poniesione na ten cel wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu

7 czerwca 2021

Koszty uzyskania przychodu - co możemy do nich zaliczyć?

Przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności zmuszony jest do ponoszenia różnego rodzaju wydatków. Przepisy jednak nie wymieniają wprost nakładów, które mogą stanowić koszty uzyskania przychodu. Sprawdź, czym są koszty w ujęciu podatkowym!

24 maja 2021

Ekwiwalent za urlop a koszty uzyskania przychodu

Czym jest i kiedy należy naliczyć i wypłacić ekwiwalent za urlop niewykorzystany przez pracownika? Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop? Czy wypłacając ekwiwalent, pracodawca powinien uwzględnić koszty uzyskania przychodu? Przeczytaj i sprawdź!

21 maja 2021

50-procentowe koszty uzyskania przychodu - co w przypadku odmowy ich zastosowania?

Fiskus może odmówić twórcy zastosowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu, gdy utwór nie należy do kategorii dzieł objętych tym prawem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej kiedy 50-procentowe koszty uzyskania przychodu mogą być zastosowane!

27 kwietnia 2021

50% koszty uzyskania przychodów – nowa interpretacja Ministerstwa Finansów

Ustawodawca pozwolił niektórym zawodom na stosowanie kosztów ryczałtowych w wysokości 50%! Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym są koszty uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o PIT i kto może skorzystać z możliwości stosowania stawki 50 procent!

19 kwietnia 2021

Sprzedaż mieszkania używanego w działalności gospodarczej

Niejednokrotnie przedsiębiorcy korzystają ze swojego mieszkania w celach prowadzenia działalności gospodarczej. W jakich przypadkach sprzedaż mieszkania, w którym była prowadzona działalność będzie opodatkowana? Dowiedz się z artykułu!

9 kwietnia 2021

Koszty trwałe przedsiębiorcy - czym one są?

Prowadzenie działalności gospodarczej jest związana z ponoszeniem kosztów, który mogą zmniejszyć podatek dochodowy. Przeczytaj i sprawdź, jak koszty trwałe mogą wpłynąć na obniżenie podatków przedsiębiorcy oraz czym są środki trwałe w działalności.

6 kwietnia 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów