Przedsiębiorca zalegający z płatnościami za towar albo usługę zobowiązany jest do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodu zapisanych w KPiR, jednak nieopłaconych. Oczywiście czas, w jakim ma to zrobić jest ściśle ustalony przez ustawę.
Jeśli jednak w miesiąc po dokonaniu korekty kosztów przedsiębiorca ureguluje zaległe zobowiązania, może na nowo zwiększyć koszty uzyskania przychodów o wysokość zapłaconego zobowiązania.
Dowód zwiększenia kosztów
Oczywiście przepisy regulują kwestię dowodów księgowych, które przedsiębiorca musi posiadać aby udokumentować takie zdarzenie oraz dokonać zapisu w KPiR. Do udokumentowania tego rodzaju działania służy dowód zwiększenia kosztów.
§ 12 ust. 3 Rozporządzenia w sprawie prowadzenia KPiR: 1b) dokumenty określające zwiększenie kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 24d ustawy o podatku dochodowym (dowody zwiększenia kosztów), zawierające co najmniej:
|
Zwiększenia kosztów należy dokonać w miesiącu, w którym opłacono zaległość z faktury bądź z rachunku objętego korektą kosztów. Zwiększenia wszystkich kosztów można dokonać jednym wpisem, w ostatni dzień miesiąca. Podstawą tego wpisu musi być jednak zestawienie dowodów zwiększenia kosztów z danego okresu.