0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kantory internetowe - na co należy uważać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Obecnie coraz bardziej powszechne podczas dokonywania płatności staje się posługiwanie obcą walutą. Zwłaszcza okres urlopowy to czas wyjazdów za granicę, na których jesteśmy zobowiązani do płacenia walutą obowiązującą w danym państwie. Sprawdźmy zatem, czy kantory internetowe są bezpieczne oraz na co należy zwracać uwagę podczas internetowej wymiany walut.

Kantory internetowe - alternatywa dla konta walutowego

Coraz mniej osób korzysta z możliwości wymiany gotówki w stacjonarnych kantorach walutowych. Bez wątpienia zdecydowanie bezpieczniejsze jest posługiwanie się kartą za granicą niż noszenie w kieszeni sporej ilości gotówki. Większość banków oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z oferty założenia walutowego rachunku bankowego. Jest to po prostu konto prowadzone z wybraną przez nas walutą obcą. Możemy zarówno wykonywać na nim proste przelewy, jak i korzystać z karty do codziennych płatności. Zastanawiając się nad założeniem konta walutowego, warto zwrócić uwagę na wszystkie korzyści i wady z posiadania tego typu rachunku. 

W większości banków prowadzenie walutowego konta bankowego wymaga uiszczenia dodatkowych opłat. Z pewnością jego posiadanie będzie korzystne dla osób często przebywających poza granicami Polski. Idealną alternatywą walutowych kont jest właśnie skorzystanie z możliwości prostego rozwiązania, jakim jest wykonanie internetowej wymiany walut w kantorze online. Ogromną przewagą kantoru internetowego nad kantorem stacjonarnym jest zdecydowanie niższa cena zakupu waluty z powodu niskiego spreadu.

Czym jest spread walutowy i jak się go oblicza?

Spread walutowy jest to różnica między kursem kupna a sprzedaży waluty. Wartość spreadu jest dla banków dość istotną formą dodatkowego zarobku. Osoby zainteresowane wymianą waluty powinny zainteresować się jej kursem rynkowym, sprzedaży oraz kupna. Na tej podstawie będą wiedziały, czy dany kurs jest dla nich korzystny. W znaczącej większości przypadków kurs kupna będzie zdecydowanie wyższy od kursu sprzedaży środków finansowych. Obliczenie spreadu walutowego jest proste. Wystarczy od ceny sprzedaży odjąć wartość zakupu tej samej waluty. Jego wysokość zależy od kilku istotnych czynników m.in. popytu na daną walutę, wartości transakcji czy ceny waluty na rynku. Wysokość spreadu walutowego zazwyczaj podawana jest w procentach.

Kantory internetowe - na co zwracać uwagę?

Podczas wykonywania internetowej wymiany walut należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Podstawową korzystania z kantoru online jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru internetowego kantoru walutowego należy zweryfikować, czy jest on rzetelny i zachowuje odpowiednie standardy, jakie obowiązują na rynku. Warto przeglądnąć opinie i wybrać renomowaną firmę. Często użytkownicy dzielą się opinią na dany temat na stronach blogów tematycznych. Co więcej, dość istotne jest, aby kantor posiadał licencję Komisji Nadzoru Finansowego odnoszącą się do świadczenia usług płatniczych jako krajowa instytucja płatnicza. Ustawa wskazuje katalog określonych rodzajów działalności. Dotyczy m.in. przyjmowania gotówki i możliwości dokonywania wypłat, oraz wykonywania transakcji płatniczych.

Bezpieczeństwo korzystania ze strony internetowej kantoru określa również szyfrowana wersja protokołu htpps. Oznacza zwiększone bezpieczeństwo korzystania z sieci, ponieważ łączy się wyłącznie z serwerami ze zwiększonym zaufaniem. Oprócz tych ważnych kwestii warto uzyskać informację o spółce. Dowiedzmy się, jak długo działa ona na rynku oraz kto jest właścicielem kantoru walutowego. Takie informacje znajdziemy po wpisaniu odpowiedniego hasła w wyszukiwarkę internetową. Ostatnim istotnym czynnikiem jest zweryfikowanie, czy kantor walutowy jest nadzorowany przez Generalnego Inspektora Finansowego, który działa głównie przeciw powstawaniu i zwalczaniu finansowemu terroryzmowi oraz praniu brudnych pieniędzy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów