Poradnik Przedsiębiorcy

Kantory internetowe – czy taka wymiana walut się opłaca?

Artykuł zewnętrzny

Prowadząc własny biznes, wszędzie szukamy oszczędności. Dlatego warto zwrócić uwagę na płatności realizowane w zagranicznej walucie bądź spłacane w niej zobowiązania kredytowe. Czy wiesz, że w kantorze internetowym możesz wymienić walutę o kilka procent taniej niż w banku? Zobacz, jak to działa.

Zasady działania kantoru internetowego są bardzo proste. Wymiany walut dokonujemy przez internet, za pomocą przelewów bankowych. Aby móc ją rozpocząć, musimy posiadać konto rozliczane w złotówkach oraz konto walutowe, a także zarejestrować się na wybranym portalu. Następnie możemy przejść do procesu wymiany, określając konkretne parametry, takie jak kwota oraz kurs walutowy. Kolejnym krokiem będzie przelanie środków na wskazany rachunek bankowy i zatwierdzenie transakcji – wówczas przelew zwrotny zostanie wysłany na nasze konto walutowe. Transakcję możemy zatwierdzić od razu bądź też dopiero wówczas, kiedy kurs osiągnie satysfakcjonującą nas wysokość. Możemy też wybrać opcję automatycznego zatwierdzenia transakcji, gdy będzie on dla nas najkorzystniejszy.

Ile możemy zaoszczędzić?

Przewalutowanie, czyli jednoczesna sprzedaż i kupno waluty po określonym kursie, może być dla nas bardziej lubundefined mniej korzystne. W bankach musimy liczyć się z ustaloną indywidualnie wysoką marżą, przekładającą się bezpośrednio na wysoką różnicę pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna waluty (tzw. spread). Oznacza to dla nas nieatrakcyjne warunki wymiany. W kantorach internetowych marże są niskie, a zatem wymiana waluty okazuje się o wiele bardziej opłacalna. Np. realizując transakcję w należącym do będącej liderem branży spółki Currency One serwisie Walutomat, możemy liczyć na wymianę nawet o 8% tańszą niż w banku. Ile dokładnie zaoszczędzimy? To zależy od tego, z jakiego banku korzystamy na co dzień oraz jaką walutę i w jakiej ilości chcemy wymienić. W wyliczeniu dokładnej oszczędności pomoże nam zamieszczane na stronach e-kantorów kalkulatory korzyści.

Na co jeszcze możemy liczyć?

Ukłonem w stronę przedsiębiorców obracających dużymi kwotami jest możliwość negocjowania kursu, rabaty za duże wymiany czy brak limitów transakcji. Przede wszystkim jednak ogromną zaletą e-kantorów jest bezpieczeństwo gwarantowane protokołami SSL oraz inne, wielopoziomowe systemy zabezpieczeń podobne do tych stosowanych w bankowości elektronicznej. W znanych i działających najdłużej na rynku kantorach internetowych nad bezpieczeństwem całego procesu czuwa zespół kilkudziesięciu ekspertów. Klienci doceniają również szybkość realizacji transakcji (nawet w 15 minut) oraz wysoką jakość obsługi klienta.

Kantory internetowe to dobry sposób na optymalizację kosztów związanych z wymianą walut. Warto sięgać po nowoczesne narzędzia, pozwalające oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.