0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Platforma sklepowa Magento - wady i zalety

Wielkość tekstu:

Każda osoba, planująca otwarcie sklepu internetowego, zastanawia się nad wyborem oprogramowania, które miałoby mu w tym pomóc. Jednym z narzędzi, które umożliwia posiadanie własnej platformy sprzedażowej, jest Magento.

Magento jest otwartym oprogramowaniem sklepu internetowego. Początkowo był rozwijany przez Varien Inc., prywatną firmę, której główna siedziba znajdowała się w Cilver City w Kalifornii.  Organizacja zdołała wypuścić pierwszą wersję oprogramowania w marcu 2011 roku i została kupiona przez eBay, który jest jego jedynym właścicielem.

Magento działa na podstawie MySQL jako bazy danych oraz na języku programowania PHP, a także posiada elementy Zend Framework. Program stosuje programowanie obiektowe, architekturę Model-View-Controller (MVC). W przypadku przechowywania danych, zastosowanie ma model entity–attribute–value (EAV).

Magento obecnie jest najbardziej popularnym na świecie oprogramowaniem przeznaczonym do tworzenia sklepów internetowych.

Platformy Magento

Magento obecnie oferuje dwie główne platformy do tworzenia sklepów internetowych: Magento Community Edition i Magento Enterprise Edition.

Magento Community Edition to otwarte oprogramowanie do zarządzania treścią. Jest wyposażony w pakiet funkcji, które pozwalają na dowolne modyfikowanie wspólnej podstawy programu. Programiści mogą wdrożyć pliki podstawowe i rozszerzyć jego funkcjonalność o nowe moduły dodatkowe, świadczone przez innych deweloperów. Z racji tego, że pierwsza wersja została opracowana i wypuszczona w 2007 roku, Community Edition została dopracowana i dostosowana, w celu zapewnienia podstawowego wsparcia dla e–commerce.

Magento Enterprise Edition wywodzi się bezpośrednio z Magento Community Edition i posiada te same pliki podstawowe. Jednak z przeciwieństwie do wcześniejszej wersji, nie jest oferowany za darmo. W zamian za to pozwala na wykorzystanie większej liczby opcji. To wydanie jest przeznaczone dla przedsiębiorstw, które zazwyczaj potrzebują wsparcia technicznego związanego z instalacją, użytkowaniem i konfiguracją oraz rozwiązywaniem problemów. Warto pamiętać o tym, że pomimo opłaty w postaci rocznego abonamentu za wykorzystanie oprogramowania, płatność nie obejmuje hostingu.  Samo oprogramowanie jest rozwijane dzięki współpracy  z użytkownikami i osobami trzecimi.

Korzyści z wykorzystania Magento

Już darmowa wersja tego oprogramowania spotkała się z dużym zainteresowaniem użytkowników, jak i programistów, którzy zaczęli tworzyć do niego darmowe wtyczki. Dzięki ich pracy można było rozbudować Magento na wiele sposobów, dzięki czemu obecnie jest prawdopodobnie jednym z najbardziej rozwiniętych skryptów. Warto zatem prześledzić, jakie korzyści daje korzystanie z tego programu.

Oprogramowanie jest niezwykle funkcjonalne i posiada ogromne możliwości. W jego skład wchodzą zarówno podstawowe funkcje, które wydają się być charakterystyczne dla wszystkich platform sklepów internetowych, jak i dodatkowy, rozbudowany system związany z raportowaniem i analizą, system płatności, wykazujący się niezwykłą elastycznością oraz zarządzanie produktami. Dodatkowo program obsługuje urządzenia mobilne, co obecnie wydaje się jedną z ważniejszych funkcji. Pozwala jednocześnie na prowadzenie kilku sklepów w tym samym czasie oraz zarządzanie nimi przy użyciu jednego panelu. Wydaje się, że możliwości rozbudowywania tego skryptu są właściwe nieograniczone.

Takie programy jak Magento mogą przyciągnąć dużą liczba użytkowników. Ze względu na liczebność osób, które stosują to oprogramowanie, istnieje równocześnie spora liczba forów dyskusyjnych. Dzięki temu każda osoba, mająca kłopot z używaniem platformy, może w szybki i łatwy sposób otrzymać odpowiedź na swoje pytania.

Zaletą jest również architektura skryptu. Magento to ten rodzaj oprogramowania, który ciągle można rozwijać poprzez tworzenie nowych wersji “softu”.

Magento pozwala równocześnie na skuteczne pozycjonowanie. Został on zaprojektowany w taki sposób, że jest atrakcyjny dla wyszukiwarek internetowych, a także dla użytkowników, którzy chcą zoptymalizować swój sklep. Jest to szczególnie niezwykłe, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że podstawowa wersja tego programu jest przecież darmowa.

Skrypt jest mocno przydatny wszystkim tym, którzy planują rozbudowanie swojego sklepu internetowego o wersję mobilną. Dzięki zastosowaniu tego programu, istnieje możliwość wyświetlania witryny w urządzeniach mobilnych.

Wszystkie wymienione powyżej zalety opisują funkcje, które posiada wersja podstawowa, czyli bezpłatna. Wraz z zakupem oprogramowania Enterprise liczba dostępnych funkcjonalności znacznie wzrasta. Wiele dodatków zaprojektowanych zostało przez profesjonalnych programistów, więc jakość aplikacji jest naprawdę wysoka. Platforma doskonale nadaje się do wykorzystania przez wymagających użytkowników.

Wady Magento

Ze względu na wysoką funkcjonalność Magento skrypt wymaga mocnego serwera. W przypadku umieszczenia sklepu na serwerze o słabych parametrach, może nie powieść się jego obsługa, ponieważ hosting nie spełni wymagań skryptu. Okazuje się także, że wiele popularnych hostingów po prostu nie radzi sobie z obsługą tego oprogramowania. Dlatego przed wyborem Magento trzeba zdecydować się na wykupienie mocniejszego serwera, co będzie również wiązało się z większymi kosztami.

Inną niedogodnością jest zaplecze administracyjne tego programu. O ile, jego zalety są niezaprzeczalne, o tyle obsługa oprogramowania nie należy do najprostszych. Początkujący użytkownik z pewnością natrafi na elementy, które sprawią trudności i sprawią, że szybko się w nich pogubi. Na naukę obsługi tego skryptu trzeba poświęcić nieco czasu.

Magento nie jest zbyt przyjazny użytkownikowi. Aby moc go samodzielne rozwijać, przyda się wiedza z zakresu programowania. W porównaniu z innymi programami, na których działaniu można oprzeć swoje sklepy internetowe, ten jest niezwykle trudny w obsłudze.

Ze względu na fakt, że darmowe oprogramowanie może posiadać tak duże zalety i możliwości wykorzystania, stanowi ono dużą konkurencję dla producentów innych programów do budowy sklepów internetowych. Jednak pomimo jego zalet, wymienione w artykule wady znacznie obniżają pozytywną ocenę oprogramowania. Ze względu na ogromną ilość rozszerzeń, platforma przeciąża serwer, więc prawdopodobnie potencjalni użytkownicy po przetestowaniu zdecydują się na inny, mniej wymagający program. Podobnie ma się rzecz z osobami, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z takim oprogramowaniem. Przebrnięcie przez mnogość opcji i zastosowań może zniechęcić do dalszego użytkowania Magento.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów