0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rekrutacja – gdzie należy szukać pracowników?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W dzisiejszych czasach coraz częściej słuchamy o rynku pracownika. W niektórych branżach znalezienie dobrego specjalisty jest coraz trudniejsze, dlatego też pracodawcy starają się rekrutować wieloma kanałami. Jak powinna wyglądać dobrze zaplanowana rekrutacja? Gdzie szukać pracowników? Jakie miejsca powinniśmy wziąć pod uwagę? Podpowiadamy w artykule!

Gdzie szukać pracowników?

Coraz częściej zdarza się, że to pracodawca szuka pracownika, a nie odwrotnie. W związku z tym musimy mieć świadomość, w jakich miejscach warto się pojawić w celu znalezienia specjalisty. Nie warto kurczowo trzymać się jednej, obranej metody rekrutacji. Pamiętajmy, by dopasować się do kandydatów i być tam, gdzie oni. Gdzie szukać pracowników?

Internet

W dzisiejszych czasach jedną z pierwszych naszych myśli, kiedy zastanawiamy się, gdzie szukać pracowników, powinien być internet. Serwisy zrzeszające pracowników, na których mogą zostawić swoje wirtualne CV, to kopalnia specjalistów z różnych dziedzin. Warto więc zapoznać się chociażby z takimi mediami jak LinkedIn czy GoldenLine. Obserwujmy tam fora branżowe, sprawdzajmy, jakie są potrzeby i oczekiwania kandydatów.

Dzięki takim portalom, możemy odezwać się do pracowników, którzy idealnie wpasowują się w nasz profil, ale nie szukają aktualnie pracy. Możemy z nimi porozmawiać, przedstawić nasze warunki, być może będą zainteresowani współpracą.

Social media

Jeżeli internet, to także media społecznościowe. Obecność na Facebooku jest właściwie koniecznością, ale nie warto zapominać o Instagramie czy Twitterze. Na pierwszym z wymienionych miejsc warto dołączyć do grup poświęconych naszej branży czy konkretnym zawodom, ogłaszać poszukiwania na naszym profilu. Podobnie na innych portalach. Tam również z pomocą hashtagów możemy wyszukać użytkowników, którzy poszukują pracy.

Taki bezpośredni kontakt z kandydatami do pracy jest dla nich bardzo ważny, dlatego też warto wykorzystać tę drogę, szukając pracowników.

Targi pracy

Doskonałym miejscem do poszukiwania pracowników są również targi pracy. Pojawiają się na nich najczęściej młode osoby, które dopiero zaczynają swoją drogę zawodową, jednak są zmotywowane do pracy i wiedzą czego chcą.

Jeśli zależy nam na znalezieniu pracowników, warto pojawić się na targach pracy i spotykać się z kandydatami. Pamiętajmy, by nie zakończyć kontaktu na otrzymaniu CV. Porozmawiajmy z daną osobą: o pracy w naszej firmie, pracownikach, benefitach, obowiązkach. Wyjaśnijmy wszystkie wątpliwość. Jest to możliwość bezpośredniej rozmowy, która jednocześnie nie jest kwalifikacyjna, kandydat nie jest więc zestresowany i chętniej wysłucha, co mamy mu do zaoferowania.

Rekrutacja wewnętrzna

„Pod latarnią jest najciemniej” – to powiedzenie sprawdza się także w przypadku rekrutacji. Zanim pojawimy się na targach, zaczniemy poszukiwania w internecie, zastanówmy się, czy w firmie nie ma pracowników, którzy będą doskonałymi kandydatami na dane stanowisko.

Rekrutacja wewnętrzna może być świetnym rozwiązaniem. Osoba, która obejmie nowe stanowisko, zna już organizację firmy, wartości, a nowe stanowisko i obowiązki mogą sprawić, że zyska nową energię, będzie czuła, że się rozwija, nie stoi w miejscu, zwiększy swoje zaangażowanie w pracę. Jeśli więc mamy taką możliwość, warto rozpocząć poszukiwania najbliżej – czyli bezpośrednio w firmie.

Polecenia innych pracowników

Gdzie szukać pracowników? Korzystając z poleceń! Często ktoś z firmy zna kogoś, kto mógłby objąć nowe stanowisko. Oczywiście polecenia mają dwie strony medalu…

Z jednej strony, jeśli pracownik ręczy za kandydata, możemy mieć pewność, że dobrze trafiliśmy, że w naszych szeregach pojawi się specjalista, któremu możemy zaufać. Z drugiej strony jednak, może on po prostu polecić osobę, którą zna i która aktualnie poszukuje pracy, ale nie wie ani jak taka osoba pracuje, ani jakim jest pracownikiem. Wówczas może się okazać, że zatrudnienie takiej osoby było błędem.

W niektórych firmach polecenia pracowników są premiowane. Jeśli ktoś rozpocznie pracę z czyjegoś polecenia, polecający otrzymuje pewną sumę pieniędzy. Jest to duża motywacja, by polecać sprawdzone osoby i ułatwienie rekrutacji dla pracodawców.

Firmy rekrutacyjne

Rekrutacja często jest procesem praco- i czasochłonnym. Nie wiemy do końca, jakie kanały wykorzystać, by znaleźć idealnego pracownika. Nie znamy najnowszych metod, nie mamy pewności, jak szukać, by rekrutacja nie musiała by za chwilę powtarzana, co wiąże się przecież zawsze z dodatkowymi kosztami.

Dlatego też jeśli nie do końca wiemy, jak zabrać się za proces rekrutacji, a potrzebujemy pracowników, możemy skorzystać z usług firm rekrutacyjnych. Specjaliści w nich pracujący wiedzą, jak i gdzie szukać pracowników, znają nie tylko ogólnodostępne metody rekrutacji, lecz także tworzą własne. Oddając sprawę w ręce profesjonalistów, możemy mieć pewność, że dostarczą do naszej firmy odpowiedniego kandydata. Co więcej większość z nich pobiera opłaty za skuteczną rekrutację, co oznacza, że płacimy im dopiero, kiedy zatrudnimy już pracownika. Warto więc zastanowić się nad usługami firm rekrutacyjnych, jeśli mogą nam one pomóc.

W dzisiejszych czasach poszukiwanie pracownika wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Nie wystarczy zamieszczenie ogłoszenia i czekanie na to, aż ktoś się odezwie. Należy przyjąć aktywną postawę i poszukiwać pracowników na własną rękę. Może to skutkować odnalezieniem specjalistów w naszej dziedzinie!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów