Poradnik Przedsiębiorcy

Właściwy moment dokonania korekty przychodów

W październiku 2013 roku wystawiłem fakturę sprzedaży dotyczącą dokonanej dostawy towarów. W styczniu 2014 roku nabywca dokonał zwrotu towaru, w związku z czym wystawiłem fakturę korygującą. Czy przychód powinienem skorygować w okresie bieżącym, czy też cofnąć się do października 2013 roku?

Julian, Kraków

 

Kwestia przychodów została uregulowana w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zauważyć należy, że w żadnym z ustępów nie odnosi się on do ich korygowania.

Jednak, zgodnie z linią orzecznictwa organów podatkowych podatnik powinien dokonać korekty w okresie pierwotnym powstania przychodu, a więc w Pańskim przypadku w październiku 2013 roku. Bowiem w ocenie organów faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia do faktury korygującej jest zatem faktura pierwotna.