0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Favikona - czym jest i do czego się przydaje?

Wielkość tekstu:

Choć nazwę tę można spotkać na stronach internetowych i blogach, nie wszyscy wiedzą co oznacza. Czy wiesz, czym jest favikona i czy jest konieczna na naszej witrynie? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na te pytania.

Co to jest favikona?

Favikona (favourites icon) jest to mała ikonka, zazwyczaj w rozmiarze 16x16 px lub 32x32 px. Widoczna jest na otwartej karcie, przy nazwie strony w zakładkach oraz na pasku adresu w przeglądarce. Stworzyć ją można samodzielnie, w programach graficznych, przygotowując plik w formacie .ico lub .png, lub w generatorach, które znaleźć można bez problemu w internecie.

Choć często przyjmuje się, że wymiary favikony to właśnie te, które podaliśmy powyżej, tak naprawdę w każdej przeglądarce (zarówno mobilnej, jak i z poziomu komputera) może to wyglądać inaczej. Zależy to również od systemu. Jeżeli chcemy, aby favikona wszędzie wyglądała dobrze, konieczne jest przygotowanie grafik w kilku rozmiarach i umieszczenie ich w kodzie HTML. Oczywiście, zazwyczaj zlecamy stworzenie strony i nie robimy tego sami, warto jednak o tym pamiętać.

Favikony znaleźć można również na blogach. W tym przypadku ich wgranie do szablonu jest często prostsze, gdyż dostępne są wtyczki, które ułatwiają ten etap prac nad stroną.

Czy favikona jest tylko ozdobą?

Po co nam favikona? Wiemy już, czym jest, ale dlaczego powinniśmy użyć jej na naszej stronie? Czy jest niezbędna i może nam w czymkolwiek pomóc?

Po pierwsze, witryna wydaje się od razu bardziej profesjonalna. Zwróćmy tutaj uwagę na to, jak często na blogach widzimy favikonę platformy blogowej, nie blogera. Wówczas mamy wrażenie, że strona nie spełnia wszystkich wymogów i nie prowadzi jej osoba zajmująca się tym na poważnie. Oczywiście, można powiedzieć, że to przesada i mała ikonka nie może zaważyć na naszej ocenie profesjonalizmu blogera, ale jest to naprawdę istotny element. Dopracowana w każdym szczególe strona to potwierdzenie naszego perfekcjonizmu.

Poza tym dzięki favikonie strona będzie spójna wizualnie. Posiadanie takiej małej ikony dobrze wpływa na ogólną estetykę miejsca. Warto dopilnować, aby wszystko było wykonane w podobnym tonie i favikona nie odstawała od wyglądu strony czy logo.

Ładny wygląd, ozdoba – to jednak nie wszystko. Strona, która posiada favikonę, jest wyżej indeksowana przez wyszukiwarkę. Nie zapewni to wysokich miejsc, ale poprawi wynik, dlatego warto o to zadbać, promując witrynę. To szczególnie istotne dla osób, które przywiązują wagę do pozycjonowania.

Favikona to mały, ale mimo wszystko znaczący element strony internetowej i warto zwrócić uwagę na to, by na naszej witrynie odnalazł swoje miejsce. Jeżeli dbamy o to, by była ona jak najwyżej w wynikach wyszukiwania, z pewnością favikona będzie przydatna. Choć teoretycznie nie może zrobić wiele, pomaga, dlatego nie należy o niej zapominać.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów