Poradnik Przedsiębiorcy

Pracownicy na rowery

Ciągły brak czasu, nadmiar pracy w ciągu dnia, czy też zwykłe zmęczenie u większości osób wywołują niechęć do uprawiania sportu. Jak często wśród znajomych można dostrzec zwyczaj spędzenia po pracy całego popołudnia na kanapie przed telewizorem? Niestety bardzo często. Jednak jest na to właściwe rozwiązanie. Zamiast samochodem lub autobusem - warto spróbować dojechać rowerem do pracy.

Rowerem do pracy - zdrowiej? Na pewno!

Biorąc pod uwagę wszechobecne korki na ulicach większych miast, ilość spalin jakie wydobywają z siebie samochody oraz stratę czasu kierowcy - wybór roweru wydaje się rozsądną decyzją. Czasami może się okazać, że do pracy uda się dotrzeć o wiele szybciej na rowerze niż autobusem czy właśnie samochodem.

Dojazd do pracy na rowerze to wiele korzyści związanych nie tylko z oszczędnością pieniędzy i czasu, ale także utrzymaniem dobrego stanu zdrowia. Jest to z pewnością bardzo dobry trening dla ciała każdej osoby, a przede wszystkim utrzymanie dobrej kondycji. Dodatkowo poprawia się ogólne samopoczucie oraz satysfakcja z własnej sylwetki, a co istotne - zadowolony pracownik to efektywny pracownik.

Wybierając zamiast innego środka transportu do pracy rower, dbamy również o środowisko naturalne, które obecnie jest eksploatowane przez ludzkość do granic możliwości. Więcej rowerów na drogach to mniej samochodów, wszechobecnego hałasu, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie dużo bardziej czyste powietrze.

Rowerem do pracy - co na to pracodawca?

Zachęcanie oraz wsparcie pracowników w kwestii dojazdów rowerem do pracy daje wiele korzyści również dla samego przedsiębiorcy. Otóż, jak zostało wspomniane, sport wpływa znacząco na samopoczucie pracownika, jego zdrowie (przez co mniej choruje), ale również satysfakcję. Usatysfakcjonowana osoba natomiast przychodzi do pracy z zadowoleniem, a także sprawniej wykonuje swoje obowiązki oraz współpracuje z zespołem, do którego przynależy.

Obecnie na rynku - nie tylko polskim - widać coraz większą liczbę inicjatyw przedsiębiorstw w kwestii wsparcia rowerowego transportu do pracy. Wśród stosowanych rozwiązań można przytoczyć wypłaty premii pracownikowi, który przyjedzie rowerem do pracy, bądź zapłatę ustalonej stawki za każdy przejechany kilometr. Na wyróżnienie zasługuje również sfinansowanie zakupu roweru dla zatrudnionego, któremu co miesiąc ściągana jest określona rata z wynagrodzenia lub zwrot kosztów dojazdu w ramach wydatków poniesionych na serwis i konserwację pojazdu.

Rowerem do pracy - przedsiębiorco, wspieraj pracowników!

Zupełną nowością jest rozwiązanie zaproponowane zaraz po nawiązaniu współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami Nextbike Polska oraz Benefit Systems. Owocem ich współpracy są miesięczne abonamenty rowerowe w ramach programu MultiBenefit, które pracodawcy mogą wykupić dla swoich pracowników ze środków pochodzących z ZFŚS. Inicjatywa obejmuje rowery miejskie dostępne obecnie w sześciu Polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie, Opolu i Krakowie. Osoba należąca do programu MultiBenefit może wypożyczyć rower dostępny w jednej ze stacji, przy czym pierwsza godzina jazdy jest bezpłatna - bez takiego abonamentu darmowe jest wyłącznie pierwsze 20 minut. Dostępne są dwa rodzaje abonamentu: obowiązujący od poniedziałku do piątku lub przez cały tydzień.