0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zabawki wpływające na rozwój najmłodszych dzieci

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zabawa towarzyszy dziecku od kołyski. Odpowiednio kierowana, przynosi mu dużo korzyści i stanowi podstawowy czynnik jego rozwoju. Nawet jeśli nasz maluszek nie skończył jeszcze trzech lat, możesz podsuwać mu zabawki edukacyjne i wymyślać stymulujące jego umiejętności poznawcze zabawy. Jakie gry najlepiej wpłyną na jego rozwój?

Interaktywne zabawki dla dzieci w wieku do 12 miesięcy

Trzymam, potrząsam, naciskam, układam, dzwonię i przy tym dużo się uczę. Dla maluszków, które nie ukończyły roczku, zabawki interaktywne sprawdzą się tak samo, jak wszelkiego rodzaju klocki czy lalki. Z aktywnych klocków dziecko może korzystać już od 6. miesiąca życia. Stanowią one nie tylko zabawkę edukacyjną, ale również dostarczają dużo rozrywki maluszkom. Klocki można ze sobą łączyć, układać, tworzyć wieże. Kostki natomiast zawierają często przyciski w kształcie instrumentów muzycznych, które po naciśnięciu wydają z siebie melodię, a niektóre z nich świecą podczas uderzenia. Ponadto dziecko znajdzie na nich lusterko, czy obracające się koła.

Masz w domu małego muzyka? Na pewno chętnie skorzysta z dziecięcego pianina albo trąbki! Dla przyszłych geniuszy - maskotka, która nauczy cyferek i literek, a dla fanów czterech kółek - wóz strażacki z milionem kolorowych przycisków. Zabawki interaktywne mają często szeleszczące, wypukłe czy gładkie elementy, które rozwijają sprawność manualną dziecka. Inne zalety można wyliczać godzinami - od wpływu na pozytywny rozwój słuchu i wzroku, po postrzeganie przyczynowo-skutkowe i na uczeniu prawidłowych reakcji na bodźce z zewnątrz kończąc. Możemy zafundować pociechom dobrą zabawę poprzez naukę, dlatego warto zainwestować więcej pieniędzy w jedną zabawkę interaktywną zamiast w dwudziestego pluszaka.

Interaktywne zabawki dla dzieci w wieku 12-24 miesięcy

Co będzie najlepszym wyborem dla maluszka, który ukończył już 12 miesięcy? Warto zapewnić dziecku zabawki, które ułatwią mu interakcje społeczne, dalej będą wspomagać prawidłowe reakcje oraz wpłyną na jego zmysły. Dlatego też szczególną uwagę należy zwrócić na zabawki, które będą wspierały zdolności manualne malucha. Sprawdzą się więc te, które będą polegać na dopasowaniu odpowiedniego klocka do kształtu otworu w np. samochodziku. Rozejrzyjmy się za zabawkami, które pobudzą wyobraźnię dziecka i wzmocnią jego koordynację ruchową. Sporą frajdę sprawią maluchowi wszelkiego rodzaju instrumenty muzyczne - np. interaktywne tamburyna, cymbałki, pianinka czy gitary. Świecą się, grają melodię a przede wszystkim - bawią i rozwijają nasze dziecko!

Zabawki dla dzieci powyżej dwóch lat

Dla naszego dwulatka ważne będą zabawki wpływające na rozwój motoryczny. Możemy kupić maluchowi klocki do budowania, tablice z przesuwanymi elementami, drewniane puzzle czy różnej wielkości piłki do rzucania. Ważny w tym wieku jest również wpływ na rozwój i pobudzenie wyobraźni dziecka - w tym celu dziecko może bawić się przyborami i sprzętami domowymi, ubierać lalki, meblować domy dla lalek czy przeglądać książeczki ze sztywnymi stronami.

Zabawki interaktywne to również świetny pomysł na stymulowanie zdolności muzycznych naszego malucha, dlatego możemy zwrócić uwagę na magnetofony z funkcją nagrywania, flety czy cymbałki. A jak wpłynąć na zachowanie i rozwój społeczny dwulatka? Można zaproponować dziecku zabawę sprzętami kuchennymi, wszelkiego rodzaju zestawami do gry w kucharza, mechanika, czy dokupić ulubionej lalce malucha wózek czy łóżeczko.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów