0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-04-17

Artykuły:

Ochrona danych osobowych 2018-2024 - wyzwania w cyfrowej rzeczywistości

Już 22 maja 2024 roku odbędzie się konferencja online pt. "Ochrona danych osobowych 2018-2024. Wyzwania w cyfrowej rzeczywistości". Wydarzenie będzie obejmować cztery panele dyskusyjne. Jakie? Kliknij, aby dowiedzieć się więcej!

17 kwietnia 2024

Mały ZUS ile wynosi w 2024 roku i kto może z niego korzystać?

Ulg w opłacaniu składek społecznych jest kilka. Najnowszą z nich jest mały ZUS plus. Kto może skorzystać z opłacania niższych składek? Poznaj odpowiedzi na pytania o mały ZUS ile wynosi w 2024 roku i kiedy jest opłacalny dla przedsiębiorcy!

17 kwietnia 2024

Wstępne badanie lekarskie a podpisanie umowy przed podjęciem pracy

Chcąc zatrudnić nowego pracownika, po stronie pracodawcy powstaje obowiązek wysłania takiej osoby na obligatoryjne wstępne badanie lekarskie. Kiedy należy wysłać pracownika na takie badania? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

17 kwietnia 2024

Przepisy przejściowe dotyczące urlopu rodzicielskiego - czy obowiązują w 2024?

Nowe przepisy Kodeksu pracy związane są z wdrożeniem unijnych dyrektyw. Przepisy przejściowe dotyczące urlopu rodzicielskiego nie są oczywiste. Co się zmieniło? Jak wyglądają przepisy przejściowe dotyczące urlopu rodzicielskiego? Przeczytaj ten artykuł!

17 kwietnia 2024

Mały ZUS Plus 2024 – czy warto korzystać z tej ulgi?

Przedsiębiorca może korzystać z różnych ulg w opłacaniu składek, jeśli spełni odpowiednie warunki. Czy Mały ZUS Plus 2024 pozwoli osobie osiągającej niskie przychody na duże oszczędności? Jak skorzystać z tej ulgi? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

17 kwietnia 2024

Anulowanie faktury w KSeF - czy będzie możliwe?

Ustawa o VAT nie reguluje oficjalnie anulowania faktur. Istnieją jednak sytuacje w obrocie gospodarczym, które wymagają od wystawcy cofnięcia wystawionej wcześniej faktury. Jednak czy możliwe jest anulowanie faktury w KSeF? Co na ten temat mówią przepisy?

17 kwietnia 2024

Czy dodatek stażowy wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

W danym artykule przedstawione zostaną rozważania odnośnie do zasiłku macierzyńskiego – od czego zależy jego wysokość, a także czy wspomniany dodatek stażowy wlicza się do zasiłku macierzyńskiego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat!

17 kwietnia 2024

Okres wypowiedzenia umowy o pracę - ustalenie jego daty początkowej i końcowej

Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest szczegółowo wyznaczony w przepisach prawa pracy. Poprawne ustalenie daty upływu okresu wypowiedzenia ma duże znaczenie. Przeczytaj, od czego zależy jego długość i jak ustalić dzień jego rozpoczęcia i zakończenia.

17 kwietnia 2024

Psychoterapia własna w kosztach podatkowych - czy jest możliwa?

Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy często ponoszą różnorodne koszty, które mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Zatem czy możliwa jest do ujęcia psychoterapia własna w kosztach podatkowych działalności gospodarczej? Sprawdź!

17 kwietnia 2024

Kod GTU usługi informatyczne a obowiązek stosowania oznaczeń

Poszczególne dostawy towarów czy konkretnych usług wymagają obowiązkowego oznaczenia w deklaracji podatkowej JPK_VAT w postaci części ewidencyjnej kodu GTU. Przeczytaj czym jest kod GTU usługi informatyczne i czy jest obowiązkowy.

17 kwietnia 2024

Klasyfikacja PKD - podstawowe informacje

Klasyfikacja PKD to Polska Klasyfikacja Działalności, która określa podział i pogrupowanie rodzajów działalności gospodarczej. Dowiedz się, jak prawidłowo ustalić numer PKD oraz jak rozwiązać problem z ustaleniem właściwego kodu dla firmy!

17 kwietnia 2024

Zmowa rynkowa a UOKIK - jakie kary przysługują?

Działalność gospodarcza podlega mechanizmom rynkowym, lecz ustawodawstwo zabrania niektórych praktyk do których kwalifikuje się zmowa rynkowa. Grozi za nie przedsiębiorcom wiele konsekwencji. Jakich? Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegóły!

17 kwietnia 2024

Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?

Darowizna otrzymana od najbliższych członków rodziny podlega pod zwolnienie z podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dowiedz się, jakie obowiązki formalne wobec urzędu skarbowego rodzi otrzymana darowizna od rodziców!

17 kwietnia 2024

Przyspieszona amortyzacja budynków i budowli - kiedy jest możliwa?

W gminach o wysokim współczynniku bezrobocia możliwa jest przyspieszona amortyzacja budynków, lokali niemieszkalnych, a także budowli. Taki przywilej ma na celu zachęcanie przedsiębiorców do inwestowania w uboższych gminach. Sprawdź, kto skorzysta!

17 kwietnia 2024

Jak wykazać sprzedaż prywatnego samochodu w zeznaniu rocznym?

Czy wiesz, kiedy powinieneś wykazać sprzedaż prywatnego samochodu w zeznaniu rocznym PIT? Jak ustalić podstawę opodatkowania sprzedaży prywatnego samochodu? Na którym formularzu PIT wykazać dochód ze sprzedaży prywatnego samochodu? Odpowiedzi w artykule!

17 kwietnia 2024

Wycofanie samochodu firmowego z działalności gospodarczej

Wielu przedsiębiorców posiada w firmie samochody osobowe stanowiące środek trwały w firmie. Jednak zdarza się, że w późniejszym czasie decydują się na wycofanie samochodu firmowego z działalności. Sprawdź, jak rozliczyć takie zdarzenie w PIT i VAT!

17 kwietnia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów