Przepisy podatkowe pozwalają podatnikom korzystającym ze zwolnienia podmiotowego z VAT wystawiać faktury. Mimo iż wielu podatników zwolnionych z VAT stosuje rachunku w celu udokumentowania sprzedaży, to mają oni dodatkową możliwość wyboru dokumentowania sprzedaży fakturami. W związku z tym warto przyjrzeć kiedy możliwe jest stosowanie faktur bez VAT oraz jakie elementy powinny one zawierać.
Pobierz darmowy wzór faktury dla podatnika zwolnionego z VAT w formacie PDF i DOCX
Faktura bez VAT a zgłoszenie na formularzu VAT-R
Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT (do limitu obrotów 200 000 zł) ma możliwość zrezygnowania z wystawiania rachunków na rzecz faktur (bez VAT). By mieć taką możliwość nie musi dokonywać rejestracji na druku VAT-R. Jednak jeżeli przedsiębiorca chce, może dokonać takiego zgłoszenia na formularzu VAT-R, w szczególności w części C.1., zaznaczając odpowiednią pozycję:
przy zwolnieniu podmiotowym będzie to “podatnik będzie korzystał (korzysta) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy”;
przy zwolnieniu przedmiotowym będzie to “podatnik będzie dokonywał (dokonuje) sprzedaży wyłącznie zwolnionej od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1, z wyłączeniem pkt 3 (czyli dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywanej przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenia usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego), i art. 82 ustawy”.
Dane na fakturze dla podatników zwolnionych z VAT
Bezwzględnym wymogiem (z jednym wyjątkiem) dla podatników zwolnionych z VAT wystawiających faktury jest umieszczenie na niej:
przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku lub
przepisu dyrektywy, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów albo takie świadczenie usług lub
innej podstawy prawnej wskazującej na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia.
Wspomniany wyjątek dotyczy podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Z uwagi na Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur w przypadku zwolnienia podmiotowego (z art. 113) nie jest konieczne podawanie podstawy zwolnienia w treści wystawianej faktury.
Podatnik VAT korzystający ze zwolnienia podmiotowego na wystawianej fakturze może pominąć podawanie:
numeru, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany dla podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, oraz numeru VAT-UE, jeżeli takim się charakteryzuje;
stawki podatku;
kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
Natomiast obowiązkowe dane poza podaniem przepisu, na podstawie którego podatnik korzysta ze zwolnienia z VAT w przypadku zwolnień przedmiotowych, jakie powinny znaleźć się na fakturze w dużej mierze powielają się z tymi jakie powinny widnieć na “zwykłych fakturach VAT”:
data jej wystawienia;
kolejny numer, nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 11 lit. a;
data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży;
nazwa (rodzaj) towaru lub usługi;
miara i ilość (liczba) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
kwoty wszelkich rabatów, w tym za wcześniejsze otrzymanie należności, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
kwota należności ogółem.
Jak wystawić fakturę bez VAT w systemie wFirma.pl
W systemie wFirma.pl możliwe jest wystawienie faktury bez VAT. Dzięki temu nie trzeba korzystać z papierowych wersji dokumentów tylko wystawiać je wygodnie online przez program. W celu wystawienia faktury bez VAT w systemie należy wskazać w pierwszej kolejności status podatnika VAT zwolnionego. Jego określenie następuje w zakładce USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK VAT, gdzie należy odznaczyć opcję PŁATNIK VAT i następnie należy wskazać podstawę zwolnienia z VAT.
Po zdefiniowaniu zwolnienia z VAT będzie można przystąpić do wystawienia faktury bez VAT. W tym celu należy postąpić zgodnie ze ścieżką: PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ (BEZ VAT), gdzie w pojawiającym się oknie należy uzupełnić wszystkie wymagane pola.