0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak rozliczać koszty prywatnego samochodu w firmie?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Posiadam samochód osobowy, który był darowizną i nie mam dowodu jego zakupu. Pojazd nie jest zarejestrowany na firmę, ale chcę go wykorzystywać prywatnie i w prowadzonej działalności. Czy jest taka możliwość? Jak wygląda kwestia odliczenia podatku VAT?

Igor, Warszawa

 

Jeśli nie chce Pan wprowadzać prywatnego samochodu do środków trwałych firmy (czyli nie przeznacza go Pan na cele firmowe, ale będzie Pan używał prywatny samochód do celów firmowych), to można go użytkować na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu, czyli kilometrówki.

Oznacza to, że koszty prywatnego samochodu w firmie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów przejechanych przez podatnika w celach firmowych przez stawkę za jeden kilometr przebiegu.

Wówczas od kosztów eksploatacyjnych poniesionych w celach firmowych i związanych z samochodem może Pan odliczać 50% podatku VAT.

Do kosztów tych można zaliczyć takie wydatki, jak: zakup paliwa, opłaty parkingowe oraz za przejazd autostradą, składki na ubezpieczenie samochodu (OC, AC), naprawy i części zamienne oraz przeglądy i usługi serwisowe.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów