0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prywatny używany samochód a indywidualna stawka amortyzacji

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Posiadam prywatny używany samochód i chcę wprowadzić go do majątku firmy, stosując podwyższoną stawkę amortyzacji samochodu (40%). Był on sprowadzony z Niemiec i  jestem jego pierwszym właścicielem w Polsce. Dowiedziałem się jednak, że aby móc zastosować amortyzację w wysokości 40%, muszę udowodnić, że auto było wykorzystywane przez poprzednich właścicieli co najmniej 6 miesięcy. Jak mam udowodnić ten fakt? Jest to o tyle trudne, że samochód nabyłem od handlarza w Polsce, który sprowadził go z Niemiec, nie otrzymałem do niego karty pojazdu, została wyrobiona nowa.

Maciej, Łódź

 

Środki trwałe uznaje się za używane jeśli zostanie udowodnione, że przed nabyciem poprzedni właściciel wykorzystywał je przez okres co najmniej 6 miesięcy, wówczas możliwe jest zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji w wysokości 40%. Czas amortyzacji skraca się wtedy do 2,5 roku.

Przepisy nie precyzują za pomocą jakich środków dowodowych przedsiębiorca ma udowodnić okres w jakim prywatny samochód był użytkowany. Dla zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej samochodu nie ma też znaczenia, czy został on nabyty w kraju, czy też za granicą. Ważne jest, by w sposób wiarygodny dla urzędu skarbowego określić, że prywatny samochód był używany wcześniej.

Kwestia udowodnienia, że prywatny używany samochód był wcześniej faktycznie używany, leży zatem po stronie podatnika. Najlepszym i najbardziej oczywistym dokumentem jest z pewnością karta pojazdu bądź książka serwisowa. Jeśli takiego dokumentu przedsiębiorca nie posiada, to może również zwrócić się do osoby, od której auto zostało nabyte o poświadczenie tego, że samochód był wcześniej użytkowany.

Jednak wystarczającym dowodem dla organów skarbowych powinna być informacja o roku produkcji i przebiegu pojazdu.

Należy jednak pamiętać, że urząd skarbowy może podejść do tej sprawy indywidualnie. Dlatego też warto zwrócić się do własnego urzędu skarbowego o rozwikłanie kwestii związanej z udowodnieniem wcześniejszego używania prywatnego samochodu, który ma zostać wprowadzony do majątku firmy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów